Reklama

Biedronka - źrebak Mojżesza

Biedronka - źrebak Mojżesza

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Zdaniem wielu - a jest wśród nich m.in. Amos Oz, najbardziej chyba znany w Polsce pisarz izraelski - język hebrajski przeżywa pełnię artystycznych możliwości. Z codziennego użycia wyszedł, nim urodził się Jezus. Przetrwał przede wszystkim jako język święty, choć także jako język wielkiej poezji miłosnej (przypomnijmy, że książki hebrajskie drukowano w Krakowie już na początku XVI wieku), a odrodził się z ideą powrotu do Erec Izrael, z syjonizmem. I pod tym właśnie, innym niebem, przeżywa swój renesans.
O

Ojcowie poezji nowohebrajskiej - by wymienić tylko Nachmana Chaima Bialika i Saula Czernichowskiego - tworzyli w Europie Środkowej, porzucając wzniosłą tradycję literatury biblijnej na rzecz tematyki im współczesnej (cykl “Z wierszy zimowych" Bialika, czytany w każdej izraelskiej szkole, ma np. wiele wspólnego z wierszem Leopolda Staffa “Kowal"). Marząc o powrocie do Izraela, Ziemię Obiecaną wyobrażali sobie często na kształt i podobieństwo świata diaspory. I dla tej właśnie rzeczywistości znajdywali nieistniejące dotąd hebrajskie słowa. Bo czy ktoś znad Morza Martwego słyszał o biedronce, czyli bożej krówce? Ta stała się wkrótce “źrebakiem Mojżesza, naszego nauczyciela". O tym, co zdarzyło się potem w literaturze hebrajskiej, mówi najnowszy numer LITERATURY NA ŚWIECIE (5-6/2005). Znajdziemy tu wiersze sześciorga współczesnych poetów izraelskich średniego pokolenia: Agi...

4046

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]