Reklama

Biedronka - źrebak Mojżesza

Biedronka - źrebak Mojżesza

11.09.2005
Czyta się kilka minut
Zdaniem wielu - a jest wśród nich m.in. Amos Oz, najbardziej chyba znany w Polsce pisarz izraelski - język hebrajski przeżywa pełnię artystycznych możliwości. Z codziennego użycia wyszedł, nim urodził się Jezus. Przetrwał przede wszystkim jako język święty, choć także jako język wielkiej poezji miłosnej (przypomnijmy, że książki hebrajskie drukowano w Krakowie już na początku XVI wieku), a odrodził się z ideą powrotu do Erec Izrael, z syjonizmem. I pod tym właśnie, innym niebem, przeżywa swój renesans.
O

Ojcowie poezji nowohebrajskiej - by wymienić tylko Nachmana Chaima Bialika i Saula Czernichowskiego - tworzyli w Europie Środkowej, porzucając wzniosłą tradycję literatury biblijnej na rzecz tematyki im współczesnej (cykl “Z wierszy zimowych" Bialika, czytany w każdej izraelskiej szkole, ma np. wiele wspólnego z wierszem Leopolda Staffa “Kowal"). Marząc o powrocie do Izraela, Ziemię Obiecaną wyobrażali sobie często na kształt i podobieństwo świata diaspory. I dla tej właśnie rzeczywistości znajdywali nieistniejące dotąd hebrajskie słowa. Bo czy ktoś znad Morza Martwego słyszał o biedronce, czyli bożej krówce? Ta stała się wkrótce “źrebakiem Mojżesza, naszego nauczyciela". O tym, co zdarzyło się potem w literaturze hebrajskiej, mówi najnowszy numer LITERATURY NA ŚWIECIE (5-6/2005). Znajdziemy tu wiersze sześciorga współczesnych poetów izraelskich średniego pokolenia: Agi...

4046

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]