Reklama

Paradygmat wojny

Paradygmat wojny

03.07.2005
Czyta się kilka minut
W 60 lat po II wojnie światowej dla ponad 20 proc. Polaków jest to ciągle doświadczenie osobiste, dla pozostałych - dzięki wspomnieniom rodzinnym - wciąż żywe - pisze Krzysztof Ruchniewicz w czerwcowej ODRZE. Potwierdzają to ubiegłoroczne obchody rocznicy Powstania Warszawskiego, emocje wokół uroczystości moskiewskich i - w konsekwencji - pogorszenie stosunków z Rosją. Obraz przeszłości własnego narodu rzutuje nie tylko na stosunki wewnętrzne w państwie, ale i na relacje z innymi narodami.
J

Jaki jest nasz obraz wojny? Polonocentryczny - podkreślamy, że byliśmy pierwszą ofiarą Hitlera, jesteśmy dumni z Państwa Podziemnego, a bitwę o Monte Cassino uznajemy za ważniejszą od Stalingradu czy lądowania aliantów w Normandii. “Polonocentryczny obraz wojny spowodował - pisze Ruchniewicz - że Polacy właściwie niewiele wiedzą o Zagładzie. Duża część patrzy na Oświęcim jako na obóz głównie dla Polaków (stąd ciągnący się latami spór o postawienie na terenie obozu krzyży). Przeciętny Polak wie, że w czasie wojny zginęło 5-6 mln obywateli polskich. Nie znaczy to jednak, że większość ma świadomość, że co najmniej połowę tej liczby stanowili Żydzi".

Nasza pamięć sprawia, że z trudem normalizujemy stosunki ze Wschodem, nawet z Ukrainą. Obok pamięci o sprawach bolesnych, jak Cmentarz Orląt czy Wołyń, ulegamy stereotypom, często okazujemy Ukraińcom poczucie...

3782

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]