Reklama

Budowniczowie metafor

Budowniczowie metafor

17.07.2005
Czyta się kilka minut
Tytuł najlepszego w Polsce pisma poświęconego sztuce projektowania wydaje się dość hermetyczny. Bo i cóż może znaczyć 2+3D? Dla profesjonalisty sprawa jest oczywista: tytuł odnosi się do tworzenia w dwóch wymiarach (na płaszczyźnie) bądź w trzech (w przestrzeni). Ale redagowany w Krakowie - dzięki Fundacji Rzecz Piękna - kwartalnik nie jest typowym pismem branżowym. Odnajdują się w nim nie tylko architekci wnętrz, graficy czy specjaliści od reklamy. Pismo przeznaczone jest też dla zwykłych użytkowników przedmiotów. A przecież już od ponad stu lat wiemy, że książka, znaczek pocztowy, karoseria samochodu mogą przynależeć do świata sztuki tak samo jak obraz czy rzeźba.
C

Czyż nie przynależą do niego zaprezentowane w najnowszym numerze “2+3 D" polityczno-społeczne plakaty Yossiego Lemela, znanego i kontrowersyjnego izraelskiego grafika (jego rodzice urodzili się w Będzinie, on sam już w Jerozolimie, w 1957 r.)? Na jednym z jego plakatów pojawia się Gwiazda Syjonu złożona z ołowianych, pokrytych niebieską farbą żołnierzyków. Podpis: “Izrael 2005". Na innym - wywrócony żółw, którego pancerzem jest błękitny hełm z białymi literami “UN". Jeszcze jeden nosi tytuł “Amnesty International". Składa się z dwóch części: na jednej widać wychudzoną, czarną nogę, na drugiej - kij golfowy. Niektóre z jego prac były wycofywane z wystaw i konkursów. Zarzucano im obrazoburstwo.

Lemel jest nie tylko artystą, także szefem dobrze prosperującej firmy reklamowej. Kuba Sowiński uzasadnia: “Nieprzypadkowo najlepsze moim zdaniem plakaty społeczne...

4051

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]