Reklama

Ładowanie...

Kościół w kryzysie

27.02.2005
Czyta się kilka minut
Strategia “strusia chowającego głowę w piasek", próby samoidealizacji, podjęcie natychmiastowych działań mających zlikwidować problem - jaką strategię powinien wybrać Kościół, kiedy znajdzie się w sytuacji dlań kłopotliwej? W związku z wydarzeniami mającymi charakter skandalu czy naruszania przez duchownych norm moralnych głoszonych przez Kościół, pytanie to coraz częściej staje tak przed hierarchami, jak zwykłymi księżmi i wiernymi. I choć Kościół nie jest zwykłą instytucją, pomocne mogą okazać się w tej sprawie reguły wypracowane przez naukę o zarządzaniu w sytuacjach kryzysowych - pisze w WIĘZI (2) Paweł A. Kozyra (w tekście widać inspirację nie tylko przywołanym przez autora wywiadem z abp. Johnem Foleyem dla “TP" i KAI, ale i artykułem Marka Zająca na ten sam temat - zob. “Milczenie nie jest złotem", “TP" nr 33/04).
P

Pierwszym sposobem reagowania na pojawiające się problemy może być strategia “szklanego domu", czyli pełnej otwartości, udostępnienia kompletu informacji i współpracy ze wszystkimi osobami bądź instytucjami bezpośrednio zaangażowanymi w kryzys. Metodę tę mogą stosować środowiska, które kryzys postrzegają także jako szansę na uzdrowienie sytuacji. Skądinąd okazuje się też, że gdy kryzysowi towarzyszą działania naprawcze, strategia ta umożliwia społeczne usprawiedliwienie winnej instytucji i może nawet przyczynić się do wzrostu zaufania wobec niej. Przykładem może być sposób relacjonowania dyskusji o pedofilii, która w 2002 r. odbyła się w Watykanie z udziałem przedstawicieli Episkopatu Stanów Zjednoczonych. Na bieżąco zwoływano wówczas konferencje prasowe, a hierarchowie cierpliwie odpowiadali na najbardziej nawet niewygodne i drastyczne pytania dziennikarzy - czasem nawet te...

4000

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]