Reklama

Rok 1920

Rok 1920

30.10.2005
Czyta się kilka minut
Lord d'Abernon nazwał walki nad Wisłą osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata. Jak do nich doszło? Gdy 2 sierpnia wróciłem z południa, z Chełma, do Warszawy, zastałem (...) stan bardzo trwożny. Odczułem natychmiastowy nacisk na mnie całego wojennego otoczenia, abym przystąpił do dania nowych decyzji, gdyż nasza stolica, Warszawa, była zagrożona - wspomina Józef Piłsudski.
"

"W tym czasie [Marszałek] robił na mnie wrażenie człowieka ciężko chorego, który szuka jakiegoś wyjścia z sytuacji" - uzupełnia mjr Tadeusz Piskor. “Ciągłe niepowodzenie, ciągłe cofanie się ostatecznie złamały zdolność do boju armii polskiej. (...) Całkowite zdemoralizowanie, całkowita niewiara w możliwość powodzenia podkopały siły zarówno dowódców, jak i rzeszy żołnierskiej" - komentuje dowódca bolszewickiego Frontu Zachodniego, Michaił Tuchaczewski. Ilustracją jego słów są wspomnienia Jana Żurka z 30. Pułku Strzelców Kaniowskich: “Przez całą noc uciekaliśmy biegiem...".

Najnowszy numer kwartalnika KARTA (nr 45/05) poświęcony jest w dużej mierze tamtym wydarzeniom. “Zwycięstwo pod Warszawą" to znakomicie skomponowany przez Agnieszkę Knyt zbiorowy dziennik tamtego czasu - kompilacja cytatów ze wspomnień, relacji na gorąco, listów, meldunków i tekstów...

4277

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]