Reklama

Zdemaskowana prawda

Zdemaskowana prawda

10.07.2005
Czyta się kilka minut
Klucz do poznania prawdziwej wiedzy o rzeczywistości może się w pewnych okolicznościach przeistoczyć w młot na czarownice - zachętę do tropienia i pozbywania się wrogów, spiskujących przeciw naszej niepodległości, samowystarczalności ekonomicznej albo wierze. Teorie spiskowe leczą kompleksy paranoją, paranoja rodzi fanatyzm, fanatyzm zagraża ładowi wolności - zauważa Adam Szostkiewicz w tekście Spiskoizm nowej generacji. Wyobrażeniom tajnych sprzysiężeń różnego autoramentu poświęcony jest blok tekstów w kwartalniku RES PUBLICA NOWA (nr 3/05).

“Śledząc nasze życie publiczne połowy pierwszej dekady XXI wieku - gdy mija dwudziesta piąta rocznica powstania »Solidarności«, która obaliła komunizm, szesnasta »okrągłego stołu«, który jej sukces przypieczętował, szósta wejścia Polski do NATO, pierwsza wejścia do UE i pewnie wiele jeszcze innych rocznic znaczących etapy odzyskiwania przez nasz kraj normalności - wyliczają Nina Kraśko i Sergiusz Kowalski, socjolodzy, w tekście “W oparach teorii. O socjologii spiskowej Jadwigi Staniszkis i Andrzeja Zybertowicza" - nadal można bez zmrużenia oka głosić zaostrzanie się walki z postkomunizmem w miarę postępów budowy kapitalizmu". Co gorsza, syndrom zaostrzającej się walki nieobcy jest socjologom, choć to oni właśnie metodami zapewniającymi naukową obiektywność powinni opisywać i wyjaśniać procesy społeczne czy dokonującą swobodnych wyborów jednostkę.

“Elity na...

3880

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]