Reklama

Zdemaskowana prawda

Zdemaskowana prawda

10.07.2005
Czyta się kilka minut
Klucz do poznania prawdziwej wiedzy o rzeczywistości może się w pewnych okolicznościach przeistoczyć w młot na czarownice - zachętę do tropienia i pozbywania się wrogów, spiskujących przeciw naszej niepodległości, samowystarczalności ekonomicznej albo wierze. Teorie spiskowe leczą kompleksy paranoją, paranoja rodzi fanatyzm, fanatyzm zagraża ładowi wolności - zauważa Adam Szostkiewicz w tekście Spiskoizm nowej generacji. Wyobrażeniom tajnych sprzysiężeń różnego autoramentu poświęcony jest blok tekstów w kwartalniku RES PUBLICA NOWA (nr 3/05).

“Śledząc nasze życie publiczne połowy pierwszej dekady XXI wieku - gdy mija dwudziesta piąta rocznica powstania »Solidarności«, która obaliła komunizm, szesnasta »okrągłego stołu«, który jej sukces przypieczętował, szósta wejścia Polski do NATO, pierwsza wejścia do UE i pewnie wiele jeszcze innych rocznic znaczących etapy odzyskiwania przez nasz kraj normalności - wyliczają Nina Kraśko i Sergiusz Kowalski, socjolodzy, w tekście “W oparach teorii. O socjologii spiskowej Jadwigi Staniszkis i Andrzeja Zybertowicza" - nadal można bez zmrużenia oka głosić zaostrzanie się walki z postkomunizmem w miarę postępów budowy kapitalizmu". Co gorsza, syndrom zaostrzającej się walki nieobcy jest socjologom, choć to oni właśnie metodami zapewniającymi naukową obiektywność powinni opisywać i wyjaśniać procesy społeczne czy dokonującą swobodnych wyborów jednostkę.

“Elity na...

3880

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]