Reklama

Śmierć na żywo

Śmierć na żywo

06.03.2006
Czyta się kilka minut
Ciężko chory Jerzy Nowak postanowił umrzeć przed kamerą telewizyjną. Byłaby to ostatnia rola tego wielkiego aktora, a dokument o jego umieraniu miał zrealizować młody reżyser Marcin Koszałka. Niektórym, np. Tadeuszowi Sobolewskiemu, pomysł krakowskiego aktora wydał się horrendalny. Inni, m.in. Izabela Cywińska i Krzysztof Zanussi, uznali go za kontrowersyjny, ale inspirujący. "Czy przekroczona została granica sztuki? - pyta Marek Zaleski w dyskusji w RES PUBLICE NOWEJ (nr 1/06).
C

Czy dziś można jeszcze w ogóle wytyczać jej granice? Rozmowa idzie "szeroko", ogarniając film, teatr i muzykę, sztukę krytyczną, skandale (np. sprawę Nieznalskiej), zahaczając o kryzys krytyki i manipulacje mediów. Najważniejsza jest jednak w niej niewątpliwie śmierć Nowaka.

,,Apel do naszych emocji, z jakimi mamy do czynienia na przykład w filmie o umieraniu na żywo, to szantaż - twierdzi krytyk muzyczny Andrzej Chłopecki. - Przecież nie będzie można powiedzieć Nowakowi, że źle zagrał w tym filmie! Skoro umarł w naturalny sposób, to umarł nawet nie najlepiej jak mógł, ale umarł w jedyny sposób. Mieliśmy już umieranie na oczach świata: umierał papież, przez media zostało to zaaranżowane jako widowisko! (...) To życie wymusiło na nas ten spektakl. Ale w przypadku dzieł sztuki pojawia się pytanie, gdzie jest granica między życiem i sztuką i czy powinna być...

4289

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]