Reklama

Więzienne listy Gai i Jacka

Więzienne listy Gai i Jacka

06.02.2005
Czyta się kilka minut
Jacek Kuroń (Warszawa, areszt na Rakowieckiej, 21 marca 1965): Maleńka. No więc pierwszy list. Jak tu jest? No, trudno powiedzieć, że dobrze, ale w każdym razie można żyć. Jem (na koszt państwa), śpię (w państwowej pościeli), palę (sąsiedzi z celi mają papierosy) no i oczywiście prowadzę bardzo miłe konwersacje z funkcjonariuszami państwowymi. Traktujmy tę historię jak mój urlop. (...) Może powiesz Maćkowi [5-letniemu wówczas synowi Kuroniów - KB], że jestem w wojsku. Obiecuję, że po powrocie opowiem mu długą i ciekawą historię o dalekich podróżach.
J

Jacek Kuroń pierwszy raz trafił za kraty 20 marca 1965 r. po napisaniu z Karolem Modzelewskim “Listu otwartego do członków PZPR", w którym przeanalizowali konflikt między klasą robotniczą a partyjną biurokracją w PRL i zgłosili postulat ustroju opartego na samorządach pracowniczych. W sumie w PRL-owskich więzieniach spędził 7 lat (nie licząc zatrzymań na 48 godzin). Kwartalnik KARTA (3) publikuje fragmenty więziennej korespondencji Kuronia i jego żony Gai - wybrano je z 435 listów (przechodzących przez cenzurę) i grypsów, które Kuroń złożył w Archiwum Opozycji Fundacji Karta.

Jacek (28 marca 1965): “Tutaj cała sztuka polega na tym, aby żyć czasem teraźniejszym - papierosem, śniadaniem, partią domina. Jak dotąd, udaje mi się ta sztuka (...). Na razie musisz się starać jak najrzadziej myśleć o mnie, jak najmniej czekać".

Gaja (7 czerwca 1965): “...

6996

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]