Ładowanie...
Nowa próżnia społeczna
Okazało się, że powstała w wyniku komunizmu próżnia społeczna została po 1989 r. wypełniona tylko w niewielkim stopniu lub wypełniły ją “układy w części instytucjonalnie nierozwinięte bądź patologiczne (słaby system partyjny i trzeci sektor organizacji pozarządowych, chore samorządy lokalne i korporacje zawodowe)". Mówi się o “ucieczce od wolności obywatelskiej, deficycie zaufania w stosunkach interpersonalnych i wobec instytucji władzy i klasy politycznej, o nepotyzmie i innych przejawach psucia państwa". Próżnię społeczną i atomizację czasów PRL zastąpiła więc próżnia społeczna i atomizacja demokratycznej III RP - piszą w kwartalniku KULTURA I SPOŁECZEŃSTWO (2) Anna Kubiak i Anita Miszalska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Kiepski stan więzi społecznych ma na dodatek w Polsce osobliwy charakter. Można nawet mówić o polskim syndromie braku...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]