Reklama

Historia na wagarach

Historia na wagarach

28.08.2005
Czyta się kilka minut
Co o historii Polski wiedzą uczniowie szkół zachodnioeuropejskich? Niewiele - twierdzi prof. Adam Suchoński, specjalista dydaktyki historii, dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, członek Komitetu Nauk Historycznych PAN, ekspert MENiS ds. podręczników historii. Uczony od 15 lat zajmuje się analizą porównawczą zagranicznych podręczników do tego przedmiotu.
J

Jesteśmy przekonani, że należy nam się zainteresowanie świata - mówi prof. Suchoński w rozmowie publikowanej w miesięczniku ODRA (nr 7-8/05) - i nie musimy zabiegać o należne nam miejsce w historii najnowszej. Mamy bowiem bohaterski udział w II wojnie światowej, “Solidarność", Lecha Wałęsę. Jednak w ostatnich latach obce podręczniki coraz mniej miejsca poświęcają “Solidarności" i jej przywódcy, zaś przemiany polityczne w Europie Wschodniej opisuje się na przykładzie czeskiej “aksamitnej rewolucji", rzadko wspominając, że wszystko zaczęło się w Gdańsku. Można wymienić kilka powodów tego stanu rzeczy, ale jeden wydaje się istotny - zachodni historycy gubią się w chaosie polskiej sceny politycznej: teczki, ciągłe poszukiwanie agentów, oskarżenia Wałęsy o współpracę z SB... “To wszystko sprawiło, że autorzy zagranicznych podręczników podchodzą do tego tematu ostrożnie. No bo...

4376

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]