Reklama

Internet w polityce

Internet w polityce

24.04.2005
Czyta się kilka minut
Piękny mit głosi, że internet pozwala przekraczać bariery etniczne, klasowe i polityczne, daje głos w sferze publicznej tym, którzy dotąd musieli milczeć, oraz buduje nieograniczone wspólnoty ludzi zjednoczonych podobnymi celami. W tym sensie ma stanowić nową - tyleż rewolucyjną, co pozytywną - jakość w życiu publicznym. Rzeczywistość jest bardziej skomplikowana. Owszem, internet zmienia politykę. Nie zawsze jednak na lepsze - pisze w KRYTYCE POLITYCZNEJ (7-8) Adam Leszczyński.
P

Po pierwsze, rozwiały się marzenia o wyzwolicielskim potencjale sieci: “wolne słowo osłabia dyktatury, ale żadna jeszcze nie upadła tylko dlatego, że skrytykowano ją w internetowych czatach". Częściowo jest to kwestia zasięgu: przykładowo, despotyczny rząd w Zimbabwe podjął próby cenzurowania internetu, ale i tak z tego medium korzysta tam ledwie kilka procent najzamożniejszych mieszkańców, więc cokolwiek zostanie napisane w sieci, nie będzie miało większego znaczenia. W Chinach z kolei dostęp do internetu ma prawie 100 mln osób, z których połowa ma mniej niż 24 lata i dobre wykształcenie - jest to więc siła, z którą trzeba się liczyć. Równocześnie reżim wie, że upowszechnienie sieci to warunek modernizacji kraju, a ta - obok nacjonalizmu - legitymizuje dziś tamtejszych komunistów. Zabrał się zatem do tytanicznego zadania cenzurowania sieci: za krytykę władzy w internecie do...

5024

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]