Reklama

Petrodolary w świętym mieście

03.04.2006
Czyta się kilka minut
Religiami i kulturami Wschodu miesięcznik "Znak zajmował się już parokrotnie. Kilka lat temu poświęcił dwa wydania największym obok chrześcijaństwa religiom i związanym z nimi kręgom kulturowym: islamowi i hinduizmowi. W grudniu ubiegłego roku tacy znawcy tematu, jak Ireneusz Kania, Marek Kalmus i Adam Kozieł, próbowali na łamach miesięcznika rozwiązać "Tajemnice Tybetu. "Znak nr 3/06 podąża znów w tamtym kierunku, zatrzymując się w "świętych miastach Wschodu...
N

Nie jest to zwykła podróż krajoznawcza, nudny pokaz slajdów czy zawiła wędrówka filozoficzno-religioznawcza. "Świętość Wschodu" to temat tyleż rozległy, co w naukowym dyskursie dosyć wyeksploatowany. "Znak" nie sili się więc na żadne nowe spojrzenie; zamieszczone publikacje mają raczej charakter porządkujący. Taki zamysł przewodzi zwłaszcza definiującemu temat numeru tekstowi Elżbiety Przybył, która dzieje "świętości" miast ukazuje w świetle paradygmatów mitycznych.

Pielgrzymujemy ze "Znakiem" do wieloreligijnej Jerozolimy, pełnej wyznawców islamu Mekki, rozrastającego się szyickiego Maszhadu, zanurzonego w Gangesie hinduskiego Waranasi, tłocznego sikhijskiego Amritsaru, by na koniec dotrzeć do Lhasy, Miejsca Bogów.

Różna jest tematyka tekstów, różny jest też ich ciężar. Gęsty, najeżony datami, nazwami, oryginalną terminologią artykuł...

4201

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]