Reklama

Teatr nieszczęśliwych

Teatr nieszczęśliwych

26.06.2005
Czyta się kilka minut
Pewien chasydzki rabin radził uczniom, by w jednej kieszeni nosili tabliczkę z napisem: Dla ciebie świat został stworzony, a w drugiej: Z prochu jesteś i popiołu. Jeśli więc idea doskonałości stała się dziś takim brzemieniem - sugeruje Danuta Sosnowska, wykładowca Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskich UW i jedna z autorek najnowszego numeru ZNAKU (Nasze neurotyczne czasy, nr 6/05) - to może dlatego, że zagubiliśmy tabliczkę, w której mowa o prochu i popiele.
P

Pozostało zaś przekonanie, że powinniśmy być efektywni w pracy, osiągający sukcesy, szczęśliwi w rodzinie, otoczeni przyjaciółmi, piękni, zadowoleni z życia - tacy, jakby czas się nas nie imał, choroby omijały, niepowodzenia były udziałem wyłącznie innych. Czy w świecie zaludnionym i urządzonym przez takich ludzi można żyć? Czy nieznośność osób “idących od sukcesu do sukcesu" (niejednokrotnie dziejącego się wyłącznie na poziomie słownych zapewnień otoczenia, ale zgodnych z upowszechnianym stylem życia) jest do zniesienia przez tych, które nie chcą iść z “czasem, sukcesem, osiągnięciami"? Czy w ogóle współczesne społeczeństwo daje jeszcze szansę wyboru, czy też hamuje naszą odwagę życia inaczej?

Ani teraz, ani kilkadziesiąt lat temu, gdy psychoanalityczka Karen Horney wydawała książki “Neurotyczna osobowość naszych czasów" czy “Nasze konflikty wewnętrzne", nie...

4446

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]