Reklama

Teatr nieszczęśliwych

Teatr nieszczęśliwych

26.06.2005
Czyta się kilka minut
Pewien chasydzki rabin radził uczniom, by w jednej kieszeni nosili tabliczkę z napisem: Dla ciebie świat został stworzony, a w drugiej: Z prochu jesteś i popiołu. Jeśli więc idea doskonałości stała się dziś takim brzemieniem - sugeruje Danuta Sosnowska, wykładowca Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskich UW i jedna z autorek najnowszego numeru ZNAKU (Nasze neurotyczne czasy, nr 6/05) - to może dlatego, że zagubiliśmy tabliczkę, w której mowa o prochu i popiele.
P

Pozostało zaś przekonanie, że powinniśmy być efektywni w pracy, osiągający sukcesy, szczęśliwi w rodzinie, otoczeni przyjaciółmi, piękni, zadowoleni z życia - tacy, jakby czas się nas nie imał, choroby omijały, niepowodzenia były udziałem wyłącznie innych. Czy w świecie zaludnionym i urządzonym przez takich ludzi można żyć? Czy nieznośność osób “idących od sukcesu do sukcesu" (niejednokrotnie dziejącego się wyłącznie na poziomie słownych zapewnień otoczenia, ale zgodnych z upowszechnianym stylem życia) jest do zniesienia przez tych, które nie chcą iść z “czasem, sukcesem, osiągnięciami"? Czy w ogóle współczesne społeczeństwo daje jeszcze szansę wyboru, czy też hamuje naszą odwagę życia inaczej?

Ani teraz, ani kilkadziesiąt lat temu, gdy psychoanalityczka Karen Horney wydawała książki “Neurotyczna osobowość naszych czasów" czy “Nasze konflikty wewnętrzne", nie...

4446

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]