Reklama

Ludzkie historie

Ludzkie historie

14.08.2005
Czyta się kilka minut
Posłusznie wchodzimy w tryby korporacji i systemów finansowych, poddajemy się kontrolom ze strony państwa. Zastanawiamy się jeszcze, jakie znaczenie mają jednostki? Jesteśmy przekonani, że to one zmieniają bieg dziejów? A może dopada nas, choćby i czasami, prawie pewność, że znaczymy niewiele więcej niż ci, którym w XX wieku wypadło się zmierzyć z dwoma totalitaryzmami: nazistowskim i komunistycznym? W minionym wieku poznaliśmy dotkliwiej niż kiedykolwiek w nowożytnych czasach, że jednostka może być zarówno startym na proch trybikiem społecznej machiny, jak osobą, która tę machinę wprawia w ruch, gdy tylko zapewnić jej odpowiednio dużo władzy.

“Gigantyczna koncentracja woli politycznej charyzmatycznych przywódców jest w tej epoce bezprecedensowa" - pisze Arkadiusz Stempin, historyk, w podwójnym, wakacyjnym numerze miesięcznika ZNAK (7-8/05), noszącym wiele mówiący tytuł - “Człowiek w potrzasku Historii". “Bez Lenina nie byłoby Października 1917 r., bez Stalina - »stalinizmu«, bez Mussoliniego - »Marszu na Rzym«. Hitler z kolei realizował swój prywatny scenariusz rodem z »Mein Kampf« wymyślony w monachijskich piwiarniach. Niemniej każdy z nich reprezentuje inny typ rewolucjonisty, co nadaje indywidualne piętno faszyzmowi włoskiemu i niemieckiemu, leninizmowi i stalinizmowi".

Najnowszy numer tworzą cztery opowieści o ludziach, których w historycznych książkach “z tezą" nazywano kiedyś “tymi, co tworzą historię".

Kambodżańskiemu królowi Sihanoukowi, którego barwny życiorys przypomina...

4311

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]