Reklama

Teby w tajdze

Teby w tajdze

13.11.2005
Czyta się kilka minut
Autoportret - kwartalnik wydawany przez Małopolski Instytut Kultury - ma do spełnienia zadanie niezwykle w Polsce trudne. Jest to bowiem, jak głosi podtytuł, pismo o dobrej przestrzeni, a ta nawet po upadku komunizmu nadal ulega degradacji. Media nie przyczyniają się tu do zmiany świadomości: na rynku dostępne są albo pisma fachowe, zbyt trudne dla przeciętnego czytelnika, albo marketingowe, promujące pewien styl życia - nie zawsze zresztą w najlepszym guście.
G

Gazety codzienne, jeśli w ogóle zajmują się architekturą, piszą o niej najczęściej w związku z jakimś skandalem. Metoda, którą przyjęli redaktorzy kwartalnika, stoi na antypodach takiego myślenia. Ich celem jest atrakcyjna edukacja. Służy temu znakomita szata graficzna pisma, w którym ważny jest krój i wielkość czcionki, ostrość i umiejscowienie fotografii. Oto czasopismo przypominające album!

Oswajaniu tematu służy także monograficzny charakter aktualnego AUTOPORTRETU (nr 3/05): po numerach poświęconych m.in. rewitalizacjom, bibliotekom, ogrodom, przyszedł czas na przestrzenie sakralne. O tym, jak wyglądają polskie kościoły, pisał przed laty “Znak", “Tygodnik" poświęcił tematowi osobny dodatek (dołączony do “TP" nr 17/04). “Pismo o dobrej przestrzeni" przyjęło jednak inny klucz. Nie znajdziemy tu żadnej fotografii kościoła-betonowego bunkra. Nie ma narzekań...

3241

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]