Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny Nr 30/2023
Data wydania:
23.07.2023
Numer wydania:
30
Rok wydania:
2023
Edytorial
Kardynałowie
Ks. Adam Boniecki
Arcybiskup Grzegorz Ryś nie jest typowym biskupem. Franciszek wyszukuje ludzi, którzy sposobem myślenia są mu bliscy, nie są niewolnikami starych formuł.
Obraz tygodnia
PE poparł wielki plan odbudowy europejskiej przyrody. A wcześniej wyrwał mu zęby
Krzysztof Story
12 lipca europosłowie minimalną większością głosów przepchnęli Nature Restoration Law, jeden z filarów Zielonego Ładu. Deputowani PiS, PO i PSL ramię w ramię…
Szczyt NATO w Wilnie: co Zachód zaoferował Ukrainie
Wojciech Pięciak
„Przyszłość Ukrainy jest w NATO”: dla ludzi, którzy walczą o być albo nie być, taka obietnica może być rozczarowaniem. Ale to nie znaczy, że Zachód i Ukraina…
Na punkty
Aktorzy wchodzą do gry
Anita Piotrowska
Amerykańscy aktorzy dołączyli do strajku scenarzystów. I chociaż przystało do niego wiele znanych twarzy, nie jest to bunt gwiazd. Biorą w nim udział…
Biskup rozbraja polityczną manipulację
Artur Sporniak
W polskim Kościele są nie tylko ludzie, którzy tańczą na wałach jasnogórskich z politykami partii rządzącej.
Kamienie pamięci na Złotej
Beata Chomątowska
Są trzy. Niewielkie betonowe kostki z metalową płytką. Na nich imiona, nazwiska i daty urodzeń i śmierci trzech kobiet zamordowanych w Warszawie w 1942 r., o …
Śmierć mózgu: w USA toczy się debata nad definicją
Bartosz Kabała
Okazuje się, że tak – nawet w obrębie jednego państwa. W USA prawo stanowe różnie podchodzi do medycznego zagadnienia, jakim jest śmierć mózgu.
Paleoantropologia: rewolucja dzieje się na naszych oczach
ŁK
Po raz pierwszy udało się uzyskać informację genetyczną dzięki analizie składu białek ze skamieniałości hominida żyjącego aż 2 mln lat temu.
Bartosz Minkiewicz rysuje
Bartosz Minkiewicz
Temat Tygodnika
W co wierzy kardynał
Michał Okoński
Przez jednych oskarżany o nieortodoksyjność, przez innych o klerykalizm, Grzegorz Ryś wciąż opowiada o najważniejszym spotkaniu w życiu.
Czytania
Podróże
Małgorzata Kordowicz
Biurokratyczna teologia
O. Wacław Oszajca SJ
Zaproszenie na serio
Kard. Grzegorz Ryś
Widzenia
Wybrał Piotr Sikora
Czytania liturgiczne
23 – 30 lipca
Kraj
Instrukcja obsługi „Resetu”
Jakub Szumski
,
Andrzej Turkowski
Pomimo niewyczerpanych pokładów propagandy serial TVP dotyka istotnych wyzwań polskiej polityki zagranicznej. Trudno jednak o nich dyskutować, gdy każdy błąd…
Pożegnanie z narodem
Magdalena Nowicka-Franczak
Istnieje coś, co łączy zwaśnione plemiona i nieznoszące się elektoraty.
Lekcja Kamila
Joanna Gorczowska
,
Przemysław Wilczyński
Joanna Gorczowska, pedagożka i psychoterapeutka: Brytyjczycy budowali system zapobiegania przemocy wobec dzieci przez dekady, z każdej śmierci wyciągając…
Wiara
Użyteczna fikcja
Edward Augustyn
Kim są kardynałowie? Jakie mają obowiązki i przywileje oprócz prawa wyboru papieża? I jakie nadzieje pokłada w nich Franciszek?
Ulsteru w Wiśle nie będzie
Andrzej Otczyk
Ludzie należący do kilkunastu Kościołów żyją bez wrogości w jednym miejscu, a często w tych samych rodzinach. To jedyne takie miejsce w Polsce.
Kamienny kompromis
Marcin Choduń
W krypcie katedry w Paderborn zawisła tablica z informacją o zaniedbaniach dwóch zmarłych biskupów w kwestii nadużyć seksualnych. Głosi, że przedłożyli oni…
Świat
Miny, wszędzie miny
Antonina Palarczyk
Oddział, którym dowodzi młody oficer o pseudonimie „Komisarz”, ma wytyczyć ścieżki przez pola minowe. One są największą przeszkodą spowalniającą ukraińską…
Gry o tron
Anna Łabuszewska
Na zwierciadle putinizmu, okopconym dymami wojny, pojawiają się kolejne rysy. Bunt Prigożyna i towarzyszące mu dziwne turbulencje to oznaki kryzysu systemu.
Pomoc wybiórcza
Marta Zdzieborska
Orzeczenie Sądu Najwyższego USA kończy tzw. akcję afirmatywną – trwającą od kilkudziesięciu lat politykę wyrównywania szans mniejszości etnicznych na …
Hiszpania skręca w prawo
Agnieszka Zielińska
Skutki pandemii, inflacja, rosnące podatki, susza, ustawy forsowane przez Ministerstwo Równości: to powody, dla których lewica może utracić władzę w Madrycie.
Orkady, wyspy szczęśliwe
Patrycja Bukalska
Na archipelagu u północnych brzegów Szkocji dyskutuje się o secesji. Jednak orxit – opuszczenie Wielkiej Brytanii przez Orkady – jest mało realny.
Larki znaczy przekleństwo
Marek Rabij
Najludniejszy kraj świata, a wkrótce też trzecia gospodarka globu wciąż szuka sposobu na powstrzymanie fali przemocy wobec kobiet.
Historia
Politycy i gangsterzy
Piotr Śmiłowicz
20 lat temu, w lipcu 2003 r., polską polityką wstrząsnęła afera starachowicka – druga po sprawie Rywina afera polityczna tamtych lat, która przyczyniła się do…
Nauka
Mentaliści
Chris Frith
,
uta Frith
,
Maria Hawranek
Chris i Uta Frith, neurobiolodzy: Doskonale rozróżniamy śmiech spontaniczny i sztuczny. Potrafimy określić, jak dobrze inne osoby z sobą współpracują, tylko na…
Kultura
Złote miasto Milana Kundery
Marek Bieńczyk
„Żart to podstawowa kategoria ujmująca nasze istnienie” – powtarzał. Poważna niepowaga powieści miała uderzać w każdą szczelną powagę. Czyli prawie w każdego…
Życie nad Niagarą
Tomasz Różycki
,
Urszula Honek
Pisanie może być jak wywoływanie duchów. Żeby one się już tak nie męczyły. Zwalniam je z obowiązków i zaniechań. Mogą powiedzieć to, czego nie udało im się…
Andrzej Wróblewski i następne pokolenia
Piotr Kosiewski
Zginął w Tatrach, kiedy miał 30 lat. Jego twórczość nigdy nie została odrzucona ani zepchnięta do artystycznego czyśćca, choć wzbudzała polemiki i ostre spory.
Biały sześcian rusza w drogę
Anna Pajęcka
Muzeum nie jest wyłącznie elementem infrastruktury na kulturalnej mapie, koniecznym i nielikwidowalnym. Jego finansowanie, a więc los, zależy od społecznej…
Tęsknota za prostotą
Anita Piotrowska
Kino tego indyjskiego reżysera nie ma nic wspólnego z popularnym Bollywoodem i odsyła przede wszystkim do szlachetnej, czarno-białej klasyki lat 50. i 60.
Jeden londyński dzień
Lektor
Bardzo to jest dobre, że wielcy pisarze minionego wieku wracają w nowych przekładach. Nie dlatego, że te stare były złe, choć i tak bywa, ale dlatego, że nowy…
Felietony
Spokój
Wojciech Bonowicz
Wczoraj była ulewa. Woda spływała szybko chodnikami i ulicami, ale deszcz był obfity i drzewa dostały drugie życie. W upalne dni nikt nie mówi głośno, chyba że…
Czy nowi ateiści się mylili?
Tomasz Stawiszyński
Współczesna epidemia myślenia spiskowego i wojen tożsamościowych może się paradoksalnie wiązać z osłabieniem pozycji instytucjonalnego chrześcijaństwa.
Nie je, nie pije, a chodzi i żyje
Olga Drenda
We współczesnym zarządzaniu miastami spanie kojarzy się z bezdomnością i uzależnieniami. Spacze „ubiedniają” przestrzeń publiczną.
Smaki
Copa-Cola
Paweł Bravo
Pamiętacie o moim sposobie na to, by powitać i się nacieszyć jak głupi pierwszymi prawdziwymi pomidorami z gruntu? Oto najprostszy smakowo, choć nieco…