Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
góry
Artykuły na ten temat
Po co są Alpy
Bartek Dobroch
Nie wiem, czy warto ryzykować, by stanąć na wierzchołku góry. Na pewno warto przeżyć przygodę, z którą wiąże się wejściew jej zimny świat, obojętny wobec…
Bonowicz: Nigdy nie spytałem Kacpra, czy słyszy w sobie ten głos ostrzeżenia
Wojciech Bonowicz
W wywiadach alpiniści i himalaiści odpowiadają na podobne pytania, ale człowiek zawsze chce odpowiedzi osobistej, dla siebie.
Cała Polska pod Tatrami
Marcin Żyła
Jeszcze nigdy w nasze najwyższe góry nie chodziło tak dużo ludzi jak teraz. W Tatrach coraz trudniej znaleźć spokój, w Zakopanem – piękno. Ale wciąż się da.
Więcej niż mgła. „Tygodnik” na wakacje
Andrzej Jura
W górach wysokich polityka i granice, przynajmniej z perspektywy wędrowca, gubią znaczenie. Jest się w górach, a nie w Iranie.
Braterstwo liny. Opowieść wspinacza
Adam Robiński
Na szczycie było całkiem ciemno, jedynie w oddali dało się zobaczyć łunę znad Anchorage. Kiedy księżyc w pełni wędrował przez szczyty i doliny, miałem wrażenie…
Babcia Babia
Marcin Żyła
Jedyna znana opowieść o najwyższej w Polsce górze poza Tatrami dotyczy tylko jej połowy. Po tej drugiej dzieją się dziwy.
Galaktyczny zielnik
Michał Kuźmiński
Nikt mnie nie przekona, że jadąc na urlop, smartfona należy zostawić w domu. Zabierzcie go, ale nie po to, by komunikować się z dalekim światem. On jest po to…
Czas lasu
Krzysztof Story
,
Marcin Żyła
Wiek drzew zdradzają słoje. Ale o mądrości przyrody – a nawet o tym, jak ograniczyć skutki zmian klimatycznych – mówią dzieje całych lasów. Zwłaszcza górskich.
Dziewięć horyzontów
Marcin Żyła
Podobno Douglas Adams wymyślił „Autostopem przez Galaktykę” leżąc na łące gdzieś pod Innsbruckiem. My leżąc na naszej i gapiąc się na chmury opowiadaliśmy, co…
Efekt motyli
Marek Rabij
O tym, jak na kanwie filmu uznanego za dokument o pewnej wyprawie powstał reportaż udający powieść. O drugiej ekspedycji sprawdzającej osiągnięcia poprzedniej…
Więcej ludzi niż gór
Paweł Skawiński
,
Bartek Dobroch
Paweł Skawiński, były dyrektor TPN: Nasz sposób bycia w Tatrach może je obrażać. Co by się stało, gdybyśmy urządzili turniej ping-ponga w kościele Mariackim?…
Za górami, za wieżami
Marcin Żyła
Na szczytach Beskidów stoi już 71 wież i platform widokowych, w planach są kolejne. Czy nie popsują krajobrazu?
Beskidy: dlaczego z wież widać inne wieże
Marcin Żyła
K2 zdobyta
16 stycznia 2021 roku o godzinie siedemnastej, kilkanaście minut przed zachodem słońca, na wysokości 8611 m domknęła się historia zimowego zdobywania gór…
Świat mnie nie dogoni
Krzysztof Story
Od niedawna w schronisku w tatrzańskiej Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest już zasięg komórkowy. Ale w ciągu ostatniego półtora wieku zmieniło się tu znacznie…
Góry w koronie
Bartek Dobroch
Na najbardziej znanych polskich szczytach spokój i cisza są rzadkie i sezonowe. Najlepiej szukać ich jesienią.
Imię gór
Marcin Żyła
Jeśli nie wiesz, gdzie jesteś, ale wiesz, dokąd iść, to się nie zgubiłeś.
Nie ma ludzi, są zwierzęta
Marcin Żyła
Zmniejszył się ruch w górach. – Nie ma turystów, jest pusto.
Nie ma komu kopać rowów
Krzysztof Story
Przez lata w Polsce woda była traktowana jak zło konieczne. Teraz zaczyna jej brakować. Widać to zwłaszcza w górach.
Pod lawiną zarzutów
Krzysztof Story
Akcje górskie analizujemy z zapałem i kompulsywną potrzebą wydania wyroku. A w ratownictwie nie ma dobrych decyzji, tylko te, które się dobrze kończą.
Moje Tatry
Ks. Adam Boniecki
Na dobrą sprawę poważnym taternikiem nie byłem nigdy.
Ratujemy wszystkich
Bartek Dobroch
,
Andrzej Górka
ANDRZEJ GÓRKA, ratownik TOPR: Rażące zachowania, wszystkie te klapki i szpilki w górach, stanowią mniejszość naszych działań. Większość to wezwania zasadne.…
Dramat średniej burzy
Bartek Dobroch
To nie była tatrzańska burza stulecia. To była burza, której skutki nie mają precedensu w tym stuleciu. To nie była burza, której skutki dało się przewidzieć.…
Chatka już nie Puchatka
Marcin Żyła
Bieszczadzki Park Narodowy pokazał wizualizację schroniska położonego na Połoninie Wetlińskiej po generalnym remoncie.
Nanga Parbat bez powrotu
Bartek Dobroch
Tom Ballard i Daniele Nardi pozostali na zawsze na stokach Nanga Parbat.
Góry śmieci
Marek Rabij
Buty wysokogórskie – 2,8 tys. zł. Śpiwór – 3,5 tys. zł. Zdjęcie na najwyższym szczycie świata – bezcenne. Jeśli nie liczyć kosztów, które ponosi przyroda.
Tu każdy ma swoje K2
Bartek Dobroch
„Wróciłeś? Wakacje się skończyły. Tu jest tyle roboty” – słyszy często w pierwszym telefonie od ojca. Nie on jeden. Bargielów, którzy poszli w świat, jest…
W Yellowstone jak pod Kutnem
Tomasz Skrzydłowski
,
Adam Robiński
TOMASZ SKRZYDŁOWSKI, leśnik i edukator: Najlepszy wskaźnik tego, czy krajobraz jest naturalny, to kozy. Jak są kozy – to lipa.
Halny uderza jakby siekierą
Apoloniusz Rajwa
,
Bartek Dobroch
APOLONIUSZ RAJWA, przewodnik tatrzański, były meteorolog na Kasprowym Wierchu: Na Krupówkach pojawiała się tzw. Biała Pani. Ubierała się w białą suknię,…
Akcja na Nagiej Górze
Bartek Dobroch
Co wiemy o dramatycznych wydarzeniach pod szczytem Nanga Parbat? Oto analiza alpinisty, przewodnika i dziennikarza, współautora książki „Broad Peak. Niebo i…
Góral wyklęty
KRZYSZTOF TREBUNIA-TUTKA
,
Bartek Dobroch
Krzysztof Trebunia-Tutka, architekt i muzyk: Słyszymy, że w Polsce jest wolność, można demonstrować, ale rzeczywistość małych miast, takich jak Zakopane,…
W górach to dobro absolutne, którego nie wolno naruszać
Piotr Pustelnik
Piotr Pustelnik, himalaista: Pamiętam poranki w bazie pod Everestem, podczas których po przebudzeniu towarzyszył nam śpiew ptaków. Pewnego razu budzimy się, a…
Cyrk Everest
Bartek Dobroch
Rekordowy tłok panuje w tych dniach na najwyższej górze świata. Nepal wydał aż 373 pozwolenia na atakowanie szczytu tzw. drogą normalną.
Już mi nie żal mojego życia
Eliza Kubarska
,
Maria Hawranek
Eliza Kubarska, alpinistka i reżyserka: Dziecko jest dziełem absolutnym. Mocniejszym i ważniejszym niż wszystko inne, bo to jest człowiek.
Generał mórz i gór
Bartek Dobroch
Za Polskę walczył, a także służył jej społecznie i jako wychowawca młodzieży. 150 lat temu urodził się Mariusz Zaruski: żeglarz, ułan, narciarz i ratownik…
Tragedia na Shivlingu
Bartek Dobroch
Dwóch himalaistów zginęło w indyjskich Himalajach Garhwalu. Grzegorz Kukurowski i Łukasz Chrzanowski uczestniczyli w wyprawie Polskiego Związku Alpinizmu,…
Góra z biografią
Bartek Dobroch
Ustępuje wysokością ośmiu innym szczytom. Ale żadna z najwyższych gór świata nie ma tak długiej i dramatycznej historii zdobywania jak Nanga Parbat.
Nanga zdobyta zimą
Bartek Dobroch
Była godzina 15.37 czasu pakistańskiego, gdy 26 lutego na liczącym 8125 m wierzchołku Nanga Parbat – dziewiątego pod względem wysokości szczytu ziemi, leżącego…
Co to jest hipotermia?
Łukasz Lamża
Większość z nas zna uczucie gorączki, ale skutki ochłodzenia organizmu, czyli hipotermii, są na szczęście słabo znane z życia codziennego. Choć pod pewnym…
Po drugiej stronie Styksu
Bartek Dobroch
Prawie siedem godzin nie biło serce kobiety wydobytej spod lawiny w Tatrach. Ratownicy i lekarze uparli się, że może przeżyć.
Tragiczny przełom roku w Tatrach
Bartek Dobroch
Od 25 grudnia do 3 stycznia zginęło 13 osób, w tym sześć po polskiej stronie. Najtrudniejsza akcja (na zdjęciu) odbyła się nocą z 30 na 31 grudnia poniżej…
Cudowny stos kamieni
Bartek Dobroch
To jedyny taki szczyt – i jedyny taki kraj, w którym rocznica zdobycia góry staje się narodowym świętem. Matterhorn od 150 lat jest symbolem Szwajcarii.
Turystyka w czasach pośpiechu
Bartek Dobroch
W weekend majowy Polacy ruszają w góry. XXI wiek przyniósł zmiany trendów, rozwinął nowe dziedziny turystyki i doposażył turystów.
Kasprowy Wierch: 80-lecie kolejki
Barbara Grocholska-Kurkowiak
,
Bartek Dobroch
15 marca 1936 r. ruszyła najstarsza i jedyna wysokogórska kolej linowa w Polsce. Przypominamy wywiad z Barbarą Grocholską-Kurkowiak, 25-krotną mistrzynią…
Nie jesteśmy masochistami
Bartek Dobroch
,
Simone Moro
,
Denis Urubko
Simone Moro i Denis Urubko, najwybitniejsi żyjący himalaiści świata, opowiadają o swojej drodze na szczyty. O motywacjach, wzorach i ekstremalnych przeżyciach…
Węzeł ratowniczy
Bartek Dobroch
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ma sto lat. Połączyło w jedną opowieść 677 ratowników i 58 tysięcy ratowanych.
Urwany ślad
Bartek Dobroch
Wyrysowaną w świeżym śniegu linię nart przerywał tor lawiny. To był ostatni ślad Mieczysława Karłowicza.
Góry też są świątynią
Zbigniew Mirek
PRZEMYSŁAW WILCZYŃSKI: - Podobają się Panu nowoczesne kurorty narciarskie?
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »