Reklama

Ładowanie...

Braterstwo liny. Opowieść wspinacza

04.07.2022
Czyta się kilka minut
Na szczycie było całkiem ciemno, jedynie w oddali dało się zobaczyć łunę znad Anchorage. Kiedy księżyc w pełni wędrował przez szczyty i doliny, miałem wrażenie, że całe pasmo oddycha.
Park Narodowy Denali, w tle szczyt Denali. Stany Zjednoczone, 2006 r. Fot. ANCHORAGE DAILY NEWS / GETTY IMAGES
W

Wiadomość była lakoniczna: pierwszy zimowy zdobywca Denali, najwyższego szczytu Ameryki Północnej (6190 m n.p.m.), na chwilę zajrzy do Warszawy. Nie zdąży spotkać się z czytelnikami książki „Minus 100 stopni”, w której opisał wspinaczkę, ale zgodził się na wywiad i wyznaczył termin.

Nie ma co ukrywać: imię i nazwisko Art Davidson nic mi nie mówiło. Również informacje w serwisach były skromne. Ograniczały się do ciągle tych samych faktów: że w marcu 1967 r. Davidson wraz z dwoma towarzyszami stanął na szczycie Mount McKinley, która z czasem zmieniła nazwę na Denali. I nic więcej. Bartek Dobroch, ekspert „Tygodnika” od spraw wysokogórskich, tylko potwierdził przypuszczenie: pomijając epizod związany z Denali, Davidson jest w środowisku wspinaczkowym postacią nieznaną. Intuicja mówiła więc „nie”. A jednak palce wystukały na klawiaturze odpowiedź: „tak, chętnie”.

Potem...

18827

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. https://www.tygodnikpowszechny.pl/wakacje

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]