Reklama

Turystyka w czasach pośpiechu

Turystyka w czasach pośpiechu

26.04.2015
Czyta się kilka minut
W weekend majowy Polacy ruszają w góry. XXI wiek przyniósł zmiany trendów, rozwinął nowe dziedziny turystyki i doposażył turystów.
Wiosna na skiturach. Skrajna Przełęcz, Tatry Wysokie, 2013 r. Fot. Bartek Dobroch
W

W długi majowy weekend zmiany te nie będą zapewne widoczne. A jeśli jakieś będą, to raczej na gorsze.

Do Morskiego Oka ruszą niedzielni turyści, emblematyczni polscy janusze, z wąsem, brzuchem – w ciepłe dni koniecznie odsłoniętym – a częstokroć i z piwem w ręku. Najpopularniejszy bodaj szlak jest jednak nie od wczoraj odwzorowaniem Krupówek, tyle że na łonie natury i – podobnie jak Giewont – w sierpniowe weekendy ze stojącą nieraz po dwie godziny kolejką na wierzchołek, nie powinien rzutować na opis polskiej turystyki górskiej. Jeżeli jednak wyruszymy wyżej, spotkamy cały przekrój miłośników gór: od letnich w Beskidach po zimowych w wyższych partiach gór, od rekreacyjnych po sportowych.

Wszędzie będzie jednak tłoczno. – To specyficzny czas: gdybym miał jeszcze dwa dmuchane schroniska, też bym je wypełnił – przyznaje Maciej Sokołowski, gospodarz Pasterki w Górach...

14942

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]