Reklama

W górach to dobro absolutne, którego nie wolno naruszać

W górach to dobro absolutne, którego nie wolno naruszać

04.07.2017
Czyta się kilka minut
Piotr Pustelnik, himalaista: Pamiętam poranki w bazie pod Everestem, podczas których po przebudzeniu towarzyszył nam śpiew ptaków. Pewnego razu budzimy się, a dookoła cisza.
Fot. MICHAŁ WARGIN / EAST NEWS
P

Pomyśleliśmy, że musiało się stać coś złego, że przyczyną zniknięcia ptaków jest jakieś pandemonium. Prawda okazała się brutalna: nad bazą zjawił się orzeł…

Opowiadam o tym, bo w górach wysokich właśnie baza – ulokowana zwykle nieco ponad cztery tysiące metrów nad poziomem morza – jest najwyżej położonym punktem, w którym cisza może zaskakiwać. Tu dochodzą jeszcze nie tylko odgłosy przyrody, ale też cywilizacji – wyżej jest sterylna cisza.

Tę sterylność da się porównać do sterylności afrykańskiej nocy, podczas której bywa, że nie jesteśmy w stanie dostrzec własnej ręki. Na poziomie sześciu czy siedmiu tysięcy metrów ciszę zaburza w zasadzie tylko grawitacja – spadający kawałek lodu albo śniegu. Ale nawet wtedy hałas pojawia się tylko na moment – jest jak intruz, który po kilku sekundach się wycofuje.

Cisza w górach nigdy mnie nie przerażała. Przeciwnie: zawsze...

2169

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]