Reklama

Góral wyklęty

Góral wyklęty

07.08.2017
Czyta się kilka minut
Krzysztof Trebunia-Tutka, architekt i muzyk: Słyszymy, że w Polsce jest wolność, można demonstrować, ale rzeczywistość małych miast, takich jak Zakopane, rządzi się swoimi prawami. Odwaga cywilna może tu drogo kosztować.
Krzysztof Trebunia-Tutka na koncercie inauguracyjnym Festiwalu EtnoKraków. 5 lipca 2015 r. BEATA ZAWRZEL / REPORTER
B

BARTEK DOBROCH: A wszystko przez te dudy.

KRZYSZTOF TREBUNIA-TUTKA: Do niedawna ten instrument kojarzył mi się z tym, co najlepsze. Z moją tradycją rodową. Począwszy od mojego pradziada Stanisława Budza-Lepsioka „Mroza”, ikony kultury góralskiej na przełomie wieków, a wcześniej bacy w Dolinie Małej Łąki i najsłynniejszego dudziarza. Potem – z moim ojcem, który od dziecka straszył mnie tymi dudami, a właściwie, jak tu mówimy, kozą. Wisiała w rogu izby i przy zgaszonym świetle, refleksach z zakopianki albo przy księżycu, zaczynała błyskać ślepiami. Bardzo się bałem tego instrumentu, który wydawał dość nieprzyjemny jak na uszy dziecka dźwięk. Ale potem polubiłem te dudy i gdy miałem kilkanaście lat, zacząłem na nich grać. I wszystko byłoby dobrze, gdybyśmy ograniczyli temat dud do kultury.

Kto wpadł na pomysł, żeby skojarzyć Andrzeja Dudę z dudami...

18690

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

teraz nowe " gwiazdy" są lansowane w Zakopanem, pan Zenek Martyniuk,a nie kultura wysoka made by Trebunie-Tutki...Po cóż nam otwarte na świat umysły, kształcone muzycznie głowy, muzyka dowodząca,że nie tak wiele nas dzieli ( projekty muzyczne z Twinkle Brothers, Voo voo...) Propagowanie wspólnoty kulturowej ludności Karpat- na co to komu, jak można się zamknąć w ograniczeniu kulturowym i myślowym pop-góralszczyzny...

Dziękuję za mądre słowa i życzę żeby instrument znowu kojarzył się tylko z tym, co najlepsze. Nie rozumiem, dlaczego przeszkadza innym otwartość i pewnie też to, co Pan już osiągnął. Bezinteresowna zawiść?

Wszyscy w naszym regionie wiedza, ile Pan zrobil dla kultury Podhala i kultury Polski. Trudno wiec nam zrozumiec decyzje burmistrza i pani viceburmistrz. Wielu ludzi odwroci sie od obecnej wladzy po tej haniebniej decyzji, tak jak ja sie odwracam. Jako pedagog i dzialacz spoleczny , a takze artysta , uczy Pan szacunku dla tradycji, milos i do malej i duzej ojczyzny . Tym bardziej niepojeta jest decyzja wladz miasta. Z wyrazami szacunku ( nie od dzis zywionego dla Tutkow , a Pana sczegolnie) zakopaianka.

Nie jestem w kursie spraw, byłem chory. Dajcie jakiegoś linka do opisu tego wspominanego wydarzenia, bo nie wszystko rozumiem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]