Reklama

Góral wyklęty

Góral wyklęty

07.08.2017
Czyta się kilka minut
Krzysztof Trebunia-Tutka, architekt i muzyk: Słyszymy, że w Polsce jest wolność, można demonstrować, ale rzeczywistość małych miast, takich jak Zakopane, rządzi się swoimi prawami. Odwaga cywilna może tu drogo kosztować.
Krzysztof Trebunia-Tutka na koncercie inauguracyjnym Festiwalu EtnoKraków. 5 lipca 2015 r. BEATA ZAWRZEL / REPORTER
B

BARTEK DOBROCH: A wszystko przez te dudy.

KRZYSZTOF TREBUNIA-TUTKA: Do niedawna ten instrument kojarzył mi się z tym, co najlepsze. Z moją tradycją rodową. Począwszy od mojego pradziada Stanisława Budza-Lepsioka „Mroza”, ikony kultury góralskiej na przełomie wieków, a wcześniej bacy w Dolinie Małej Łąki i najsłynniejszego dudziarza. Potem – z moim ojcem, który od dziecka straszył mnie tymi dudami, a właściwie, jak tu mówimy, kozą. Wisiała w rogu izby i przy zgaszonym świetle, refleksach z zakopianki albo przy księżycu, zaczynała błyskać ślepiami. Bardzo się bałem tego instrumentu, który wydawał dość nieprzyjemny jak na uszy dziecka dźwięk. Ale potem polubiłem te dudy i gdy miałem kilkanaście lat, zacząłem na nich grać. I wszystko byłoby dobrze, gdybyśmy ograniczyli temat dud do kultury.

Kto wpadł na pomysł, żeby skojarzyć Andrzeja Dudę z dudami...

18690

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

teraz nowe " gwiazdy" są lansowane w Zakopanem, pan Zenek Martyniuk,a nie kultura wysoka made by Trebunie-Tutki...Po cóż nam otwarte na świat umysły, kształcone muzycznie głowy, muzyka dowodząca,że nie tak wiele nas dzieli ( projekty muzyczne z Twinkle Brothers, Voo voo...) Propagowanie wspólnoty kulturowej ludności Karpat- na co to komu, jak można się zamknąć w ograniczeniu kulturowym i myślowym pop-góralszczyzny...

Dziękuję za mądre słowa i życzę żeby instrument znowu kojarzył się tylko z tym, co najlepsze. Nie rozumiem, dlaczego przeszkadza innym otwartość i pewnie też to, co Pan już osiągnął. Bezinteresowna zawiść?

Wszyscy w naszym regionie wiedza, ile Pan zrobil dla kultury Podhala i kultury Polski. Trudno wiec nam zrozumiec decyzje burmistrza i pani viceburmistrz. Wielu ludzi odwroci sie od obecnej wladzy po tej haniebniej decyzji, tak jak ja sie odwracam. Jako pedagog i dzialacz spoleczny , a takze artysta , uczy Pan szacunku dla tradycji, milos i do malej i duzej ojczyzny . Tym bardziej niepojeta jest decyzja wladz miasta. Z wyrazami szacunku ( nie od dzis zywionego dla Tutkow , a Pana sczegolnie) zakopaianka.

Nie jestem w kursie spraw, byłem chory. Dajcie jakiegoś linka do opisu tego wspominanego wydarzenia, bo nie wszystko rozumiem.

Podobne teksty

Michał Okoński, Paweł Bravo, Karolina Wigura, Piotr Skwieciński
Izabela Kisilowska, Maciej Kisilowski, Radosław Korzycki
Beata Chomątowska, Mariusz Sepioło

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]