Reklama

Góry też są świątynią

Góry też są świątynią

06.02.2007
Czyta się kilka minut
PRZEMYSŁAW WILCZYŃSKI: - Podobają się Panu nowoczesne kurorty narciarskie?
Z

ZBIGNIEW MIREK: - Nie, i reaguję dyskomfortem graniczącym z fizycznym bólem na ich brzydotę, by nie powiedzieć: dewastację środowiska, którą powodują. Mamy takich fantastycznych architektów krajobrazu czy specjalistów od planowania przestrzennego, a dla całych Karpat jedynym pomysłem-sztampą jest zabudowanie każdej górki wyciągami. Nie chodzi tylko o lepszy czy gorszy kształt architektoniczny takich miejsc, ale o przerażający brak pomysłu na zgodny z tradycją, tożsamością przyrodniczo-kulturową i autentycznymi potrzebami człowieka, rozwój cywilizacyjny. Gdy ponad 100 lat temu zaczęto zabudowywać Zakopane domami w tyrolskim stylu, starczyło jednego Witkiewicza, który inspirowany architekturą miejscowych szałasów i chałup, stworzył wspaniały styl zakopiański podbijający dziś całą Polskę.

- Styl, dodajmy, który na Podhalu traci na znaczeniu, zdominowany przez...

4508

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]