Reklama

Cudowny stos kamieni

Cudowny stos kamieni

14.07.2015
Czyta się kilka minut
To jedyny taki szczyt – i jedyny taki kraj, w którym rocznica zdobycia góry staje się narodowym świętem. Matterhorn od 150 lat jest symbolem Szwajcarii.
Pierwsze wejście na Matterhorn: oświetlona droga na grani Hörnli, lipiec 2014 r. / Fot. Robert Bösch / ZERMATT.CH // DOMENA PUBLICZNA
Pierwsze wejście na Matterhorn: oświetlona droga na grani Hörnli, lipiec 2014 r. Fot. Robert Bösch / ZERMATT.CH // DOMENA PUBLICZNA
W
Wznosząc się na wysokość 4478 m n.p.m., jest dopiero siódmym szczytem Alp. Jednak sławą Matterhorn prześciga wszystkie inne. 
 
Charakterystyczną piramidalną sylwetkę góry tworzą cztery granie: Hörnli, Lion, Furggen i Zmutt. Między nimi piętrzą się potężne, ponadtysiącmetrowe ściany. „Matterhorn jest górą najlepiej wyłuskaną ze swojego kruszcowego łoża; jej architektura i linia wzlotu mają ścisłość geometryczną. Ten wierzchołek, jak żaden inny, zasługuje na nazwę idealnego szczytu; jest taki, jakim go sobie wyobrażają dzieci, które nigdy nie widziały żadnego górskiego wierzchołka”, pisał przed laty w książce „Gwiazdy i burze” znakomity francuski alpinista Gaston Rébuffat. Dodawał też: „Ale ta piramida jest o tyle piękniejsza jeszcze, że stoi samotnie. Otacza ją jedynie kamienna pustynia, popiół wierchów, senne, przygarbione, połogie wierzchowiny”.  
...
11321

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Piękna jest.

wschodnią i północną ścianę Matterhornu lub Monte Cervino, jak mówią Włosi.Polskie tłumaczenie to Góra Jeleni Obie zaliczane do najsławniejszych ścian alpejskich, szczególnie ta północna, zapisała się złotymi zgłoskami w historii alpinizmu.Niewątpliwie ludzie, którzy tam weszli, jeleniami nie są. Panie Boże Królu Wszechświata, miej w swej nieskończonej pamięci, tych którzy z niej nie wrócili. Błogosław tym, którzy do końca świata, będą się tam wspinać. Może tam spotkają Ciebie. Amen.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]