Reklama

Generał mórz i gór

Generał mórz i gór

06.02.2017
Czyta się kilka minut
Za Polskę walczył, a także służył jej społecznie i jako wychowawca młodzieży. 150 lat temu urodził się Mariusz Zaruski: żeglarz, ułan, narciarz i ratownik górski.
Na Rohaczu Ostrym w Tatrach Zachodnich, maj 1908 r. Fot. Archiwum Muzeum Tatrzańskiego
Z

Zwano go „rycerzem dwóch żywiołów”, bo w życiu zmagał się najwięcej z morską wodą i halnym wiatrem – siłami, które w naturze nigdy się nie spotykają. Był człowiekiem renesansu, ale też sprzeczności. Rozwijał do perfekcji liczne talenty, lecz potrafił też godzić w swym życiu jakby nieprzystające do siebie sfery działalności.

Był więc marynarzem, który ster zamienił na narciarski kij – wówczas długi i pojedynczy. Kapitanem statku, który zebrał drużynę górskich ratowników. Generałem, który w czasie pokoju władał pędzlem i piórem – i chyba wtedy czuł się najlepiej.

Pozytywistycznym działaczem, który za biurkiem zmieniał się w romantycznego eseistę. I człowiekiem wolności: bo nie tylko o nią walczył, ale uczył korzystania z niej w życiu, czerpania z niej energii i pasji.

Ten jakże spełniony – i dość sensacyjny – życiorys z przełomu wieków XIX i XX zaczął się 150 lat...

18157

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]