Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 22/2010
Data wydania:
30.05.2010
Numer wydania:
22
Rok wydania:
2010
Edytorial
Natura zwycięża
Ks. Adam Boniecki
Ujarzmiana ziemia wymaga respektu i pewnie nigdy całkowicie nie da się ujarzmić. Czynić ją sobie poddaną, znaczy także szanować jej obyczaje i naturę.
Komentarze
Dwa dwugłosy
Jarosław Flis
Nieszczęścia chodzą parami - trudno nie przywołać tego przesądu, gdy miesiąc po katastrofie smoleńskiej przez kraj płynie fala powodziowa.
Między rozpadem Unii, a „Europą dwóch prędkości”
Ryszard Holzer
Gdy dwa tygodnie temu przywódcy krajów strefy euro uzgodnili program stabilizacyjny dla zadłużonych krajów unijnego południa, mogło się wydawać, że "…
Smoleńsk: interpretacyjny chaos
Wojciech Pięciak
Coraz więcej informacji o tym, co się zdarzyło, i coraz większy chaos w interpretacjach, dlaczego się zdarzyło: tak można podsumować ostatnie dni dyskusji nad…
Obama kontra Wall Street
Magdalena Rittenhouse
Dalekosiężna, przełomowa, fundamentalna - głosiły nagłówki amerykańskich dzienników, gdy komentowały one przyjętą w minionym tygodniu przez Senat USA ustawę o…
Kraj
Wyrwa
Michał Olszewski
Regulacja rzek to świetny sposób na ujarzmienie "zwykłej" powodzi. Gdy przychodzi naprawdę wielka woda, technika obraca się przeciwko ludziom.
Polak mądry po wodzie
Piotr Nieznański
Piotr Nieznański z Działu Ochrony Przyrody WWF Polska: Dziesięć lat temu wydaliśmy atlas obszarów zalewowych i stale apelowaliśmy o powstrzymanie ich dalszego…
Kandydaci na ojca
Aleksander Smolar
Aleksander Smolar: Po 10 kwietnia Polacy zrozumieli, że prezydent to ktoś znacznie więcej, niż wynika z konstytucji. Jest symbolem wspólnoty i może być Ojcem…
Prognoza niepogody
Witold Lenart
Czy to przypadek, że w epoce, gdy przyrody ożywionej stale ubywa, przyroda nieożywiona uruchamia rzadko spotykane zjawiska oraz wywołuje nieoczekiwane…
Fizjologia Matki Polki
Katarzyna Kubisiowska
W Polsce otacza się kultem matkę abstrakcyjną. Z taką żyć łatwo: nie odpowie, nie poprosi, nie zaprotestuje. Jako osoby bezcielesnej nie dotyczy jej…
Rodzina słowem silna
Przemysław Wilczyński
Mimo zapowiedzi reform ze strony kolejnych rządów, ponad 20 tysięcy pensjonariuszy domów dziecka pozostaje wyrzutem sumienia polskiej polityki społecznej. Czy…
Wiara
Czytania liturgiczne 30 maja - 6 czerwca 2010
9. NIEDZIELA ZWYKŁA, UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY NAJŚWIĘTSZEJ: Prz 8, 22-31; Ps 8; Rz 5, 1-5; J 16, 12-15;
Nadzieja zawieść nie może
O. Wacław Oszajca SJ
Uroczystość Trójcy Świętej z jednej strony jest wielką zachętą, wezwaniem do odwagi, a z drugiej - bardzo mocnym ostrzeżeniem: uważaj, zaczynając myśleć i…
Behalotecha
Paweł Śpiewak
Księga Liczb 8,1 - 12,16
Szlak zagubionej pociechy
Abp Józef Życiński
Bóg Ojciec nasz, który nas umiłował i przez łaskę udzielił nam niekończącego się pocieszenia i dobrej nadziei, niech pocieszy serca wasze. 2 Tes 2, 16.
Wiara i wierzenia
Józef Majewski
Czy inne religie istnieją z woli Boga - to pytanie stanowi dziś jedno z największych wyzwań dla tradycyjnej doktryny Kościoła.
Obecność
TPo
Lekturę zacząć można od końca, gdzie autor - Karl Jaroš, wiedeński biblista i orientalista, badacz Starego Testamentu i starożytnej Palestyny - zamieścił…
Życie za życie
Tomasz Ponikło
Siostra Margaret McBride, dyrektorka administracyjna katolickiego szpitala w diecezji Phoenix w USA, po konsultacjach z komisją etyczną, której była członkiem…
In vitro: komunikat, który zbulwersował
Ks. Adam Boniecki
Kilku wyjaśnień - po zamieszaniu i emocjach, jakie wzbudził - domaga się komunikat Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski z 19 maja br.
Czułość Boga
Ks. Jerzy Szymik
Ks. Jerzy Szymik, teolog: Nowy Testament jednoznacznie mówi, że moim sędzią będzie sam Jezus. Ten, który się dla mnie wykrwawił. Będzie sędzią bardzo…
Symbole kobiecości
Elżbieta Adamiak
Drugi List do Koryntian pozbawiony jest niemal wzmianek o kobietach. W końcowej części Listu Paweł w polemice z nieznanymi nam przeciwnikami odwołuje się do…
24 - 30 maja 2010 r.
STOLICA APOSTOLSKA
Jogin w Kościele
Ks. Joseph Pereira
Ks. Joseph Pereira, nauczyciel jogi: Chrześcijaństwo na Zachodzie przechodzi kryzys z powodu ubóstwa duchowego, o którym mówiła Matka Teresa. Jeśli chcecie…
Świat
Wykorzystać szansę
Bartosz Cichocki
Warto się zastanowić nad źródłem obecnej gotowości strony rosyjskiej do rozwoju współpracy z Polską.
Pożar w krainie uśmiechu
Po krwawych zamieszkach, trwających dwa miesiące, tajskie społeczeństwo jest głęboko podzielone. Czy turyści wrócą do ogarniętego politycznym kryzysem "…
Banki, kredyty, ludzie
Eldar Shafir
Prof. Eldar Shafir, psycholog z Princeton: Zafundowaliśmy sobie system finansowy, który funkcjonował jak Las Vegas. Tyle że w ruletkę czasem się traci, i nie…
Historia
Dzień apokalipsy
Tomasz Żuroch-Piechowski
Pamiętam to z dzieciństwa: coroczne akademie ku czci żołnierzy Armii Czerwonej - wyzwolicieli mego rodzinnego Tczewa. W szkole panował radosny nastrój,…
Ocaleni z Mauthausen
Patrycja Bukalska
Dla nich II wojna światowa skończyła się 5 maja 1945 r.: wtedy do obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen wjechały amerykańskie czołgi.
Nauka
Jak się nie dać zamknąć
Michał Kosmulski
Pozornie błahe decyzje urzędników dotyczące informatyki mogą kosztować podatników miliony złotych rocznie lub spowodować utratę bezcennych danych.…
Kultura
Czysta czarna czerń
Andrzej Franaszek
Aleksander Wat urodził się martwy. Dopiero ból przywołał go do życia. Wbrew jego woli.
Walka postu z karnawałem
Filip Bajon
Filip Bajon: Mam wiele szacunku dla przenikliwości hrabiego Fredry. Jego rozpoznanie charakterów ludzkich było pozbawione złudzeń. Dostrzegał znacznie więcej…
Jestem, jaki jestem
Daniel Cichy
Na małej scenie Warszawskiej Opery Kameralnej zagościła wielka muzyka. Do tego w świetnym wykonaniu i atrakcyjnym scenicznym entourage’u. Tym samym realizacja…
Co jakiś czas
Lektor
Ewa Lipska: POGŁOS - "Dobrze, że trudno się przyzwyczaić do wierszy Ewy Lipskiej" - zaczął kiedyś swój esej Adam Poprawa. O "intensywnej, wciąż…
Pojedynek na miny
Kalina Błażejowska
Na ekrany właśnie wszedł kontrowersyjny film "I Love You Phillip Morris" z Jimem Carreyem w roli głównej.
Telewizja rządzi
Anita Piotrowska
Eric Gandini nakręcił film, który ma być realnym ostrzeżeniem: "nie dajcie się zabawić na śmierć!".
30 maja - 3 czerwca 2010 r.
Co ja tu robię
17 - 24 maja 2010 r.
Zmarła aktorka Zofia Wilczyńska
Felietony
Czyste szaleństwo
Wojciech Bonowicz
Dwutygodniowe stypendium w Norymberdze nie jest czasem wolnym od zajęć. Przeciwnie, program mamy dość wypełniony: bierzemy udział w dyskusjach, zwiedzamy muzea…
Podtopienie pola walki
Jan Klata
Dwieście kilometrów fali powodziowej - niby dla nikogo miejsca nie zabraknie. Teoretycznie, gdyż tak naprawdę liczy się oczywiście tylko dwóch kandydatów:…
Niezwykłość
Marian Stala
Czas kampanii wyborczej nigdy nie jest zwykłym czasem; niezwykłość trwającej kampanii prezydenckiej przekroczyła granice, do których przyzwyczailiśmy się po…
Zmiana
Ewa Szumańska
Czy Owidiusz może mieć coś wspólnego z kampanią wyborczą? Oczywiście. Otóż kampania wyborcza to jest taki dziwny okres, w którym kandydat na naszych oczach się…
Zmysły
Świat jako artefakt
Michał Paweł Markowski
Przez lata wydawało mi się, że jest to ostatnie słowo fotografii współczesnej, jej największa chwała, próg nie do przejścia. Po wyjściu z szóstego piętra MoMy…
Dodatki w numerze TP 22/2010
Conrad 01 (22/2010)
Inne światy, inne języki
Michał Paweł Markowski
"Inne światy, inne języki" to tytuł drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. W tym roku chcemy zaprezentować różne…
Może gdzie indziej
Leszek Kwiatkowski
Amos Oz powiedział kiedyś, że nie posługuje się komputerem, lecz długopisem. Mówiąc precyzyjnie, używa dwóch. Jednego do tworzenia opowieści - drugiego, by…
Okno na Iran
Grzegorz Jankowicz
Satrapi nie boi się pokazywać sprzeczności, które tkwią głęboko w irańskiej rzeczywistości, nie wyrzeka się części przeklętej (przemocy, obłudy władzy,…
Sufizm ma na imię Elif
Agnieszka Aysen Kaim
Feminizująca intelektualistka sympatyzująca z sufizmem, naukowiec i pisarz, matka dwójki dzieci i do tego piękna, nowoczesna kobieta. Uff... jak na Turcję ? to…
Włóczęga jako metoda
Joanna Bator
Joanna Bator: Uprawiam mikrohistorię, która wymaga mnożenia, nawarstwiania mikropowieści, polifoniczności narracji. Każdy ma prawo do swojej opowieści i każdy…