Reklama

Ładowanie...

Jestem, jaki jestem

25.05.2010
Czyta się kilka minut
Na małej scenie Warszawskiej Opery Kameralnej zagościła wielka muzyka. Do tego w świetnym wykonaniu i atrakcyjnym scenicznym entourage’u. Tym samym realizacja "Żywota rozpustnika" Strawińskiego uzupełniła niedawny festiwal operowych prapremier.
G

Genialny kompozytor i wybitny literat, twórca o wielu muzycznych twarzach, odnajdujący się w radykalnej estetyce ekspresjonizmu, ale i śmiało żonglujący neoklasycznymi idiomami oraz lewicujący poeta, pisarz o zacięciu filozoficzno-religijnym. Artyści naznaczeni odrzuceniem, w pierwszych miesiącach II wojny światowej osieroceni, rychło zaadoptowani przez Nowy Świat, dziś uznani za klasyków. Spotkanie Igora Strawińskiego i Wystana Hugh Audena musiało dać wspaniały rezultat - powstał "Żywot rozpustnika", jedna z najwspanialszych oper XX wieku.

Strawiński od chwili przyjazdu do Ameryki poszukiwał operowego tematu. Owszem, miał ogromne doświadczenie w pisaniu muzyki scenicznej, ale dotychczas - na prośbę Diagilewa - zajmował się głównie baletami. Kiedy więc w chicagowskim Art Institute zobaczył w 1947 roku cykl obrazów osiemnastowiecznego angielskiego malarza i ...

6746

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]