Reklama

Ładowanie...

Jak się nie dać zamknąć

25.05.2010
Czyta się kilka minut
Pozornie błahe decyzje urzędników dotyczące informatyki mogą kosztować podatników miliony złotych rocznie lub spowodować utratę bezcennych danych. Niebezpieczeństwo jest tym większe, że znaczna część użytkowników i decydentów o nim nie wie.
Dr W. Mauchly przy komputerze Eniac, Pensylwania, 1946 r. / fot. Bettmann / Corbis
T

Tekst wydrukowany na papierze może się wydawać mało nowoczesny. Ma jednak tę zaletę, że do jego przeczytania nie potrzeba żadnych specjalnych urządzeń ani oprogramowania. Inaczej jest z dokumentem elektronicznym. Przy całym bogactwie funkcji praca komputerów sprowadza się do prostych, za to szybkich operacji na liczbach. Wszystkie dokumenty: tekstowe, graficzne czy multimedialne, muszą więc być zapisane jako ciągi liczb. Sposób zamiany tych liczb na czytelną dla człowieka formę i vice versa określa zbiór reguł zwany formatem dokumentu lub formatem danych.

Istnieje wiele konkurencyjnych rozwiązań do przechowywania dokumentów każdego rodzaju (np. tekstu). Nowoczesne formaty pozwalają przechowywać dokumenty o niezwykle złożonej strukturze. Dokumentacja techniczna, czyli ścisły opis takich formatów, niezbędny twórcom programów, które je obsługują, często liczy...

10125

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]