Reklama

Ładowanie...

Obecność

25.05.2010
Czyta się kilka minut
Lekturę zacząć można od końca, gdzie autor - Karl Jaroš, wiedeński biblista i orientalista, badacz Starego Testamentu i starożytnej Palestyny - zamieścił liczący 56 pozycji słowniczek.
"

"Apokalipsa", "apokaliptyka", "eschatologia", "paruzja" to najważniejsze terminy w  książce "Kiedy znów przyjdzie Chrystus?". Tytułowe pytanie, jak wszelkie "sprawy ostateczne", traktujemy z przymrużeniem oka. Co można powiedzieć o tym, czego oko nie widziało ani ucho nie słyszało? Zwłaszcza gdy - jak często dowiadujemy się z odredakcyjnych komentarzy do Nowego Testamentu - apostołowie współcześni Jezusowi po Jego śmierci żyli w oczekiwaniu bliskiego końca dziejów i powtórnego przyjścia Chrystusa na ziemię. Jak widać, dwa tysiące lat później ów powrót nie nastąpił, więc co możemy dziś na ten temat powiedzieć, jeżeli najbliżsi wtedy ludzie aż tak się pomylili w swoich intuicjach i rozumieniu Bożego przekazu.

Właśnie takie twierdzenia, całkiem popularne, Jaroš wziął na warsztat. Podtytuł "Przekaz biblijny o końcu świata" wskazuje metodę. Biblista sięga do...

2210

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]