Reklama

Kandydaci na ojca

Kandydaci na ojca

25.05.2010
Czyta się kilka minut
Aleksander Smolar: Po 10 kwietnia Polacy zrozumieli, że prezydent to ktoś znacznie więcej, niż wynika z konstytucji. Jest symbolem wspólnoty i może być Ojcem Narodu, największym świeckim autorytetem. Czas żałoby niesłychanie tę funkcje dowartościował. Rozmawiał Wojciech Załuska
Aleksander Smolar / fot. Wojciech Gadomski
W

Wojciech Załuska: Polskie państwo zostało poddane dwóm ciężkim próbom. Jak sobie poradziło?

Aleksander Smolar: Po Smoleńsku zachowało się znakomicie. Pokazało stabilność, przestrzeganie konstytucyjnych norm. Nie było momentu niepewności, kto powinien przejąć władzę, kto ma jakie kompetencje. Mieliśmy imponujący pokaz sprawności, a Donald Tusk był znakomity, jeśli chodzi o umiejętność zachowania się w tak trudnej dla przywódcy sytuacji.

Podczas powodzi było gorzej. Obserwowaliśmy niesprawność różnych struktur. W ulubionym dowcipie Zbigniewa Brzezińskiego są dwa sposoby rozwiązywania polskich problemów, "zwyczajny" i "nadzwyczajny". Zwyczajny polega na wezwaniu na pomoc Matki Boskiej, a nadzwyczajny na tym, że Polacy sami problemy rozwiązują.

Nie dotyczy to tylko państwa rządzonego przez PO, bo zaniedbania są...

18817

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]