Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 22/2004
Data wydania:
30.05.2004
Numer wydania:
22
Rok wydania:
2004
Obraz tygodnia
Kronika religijna
Stolica Apostolska
Na skróty
W wieku 97 lat zmarł prof. Stefan Swieżawski, filozof, znawca myśli św. Tomasza z Akwinu, autor m.in. monografii “Dzieje filozofii europejskiej w XV wieku",…
Obraz tygodnia
Dziennik “Washington Post" ujawnił treść wydanego w październiku 2003 rozkazu głównodowodzącego w Iraku gen. Ricardo Sancheza, by wobec irackich więźniów…
Komentarze
Po co zostajemy w Iraku
Wojciech Pięciak
“Błogosławieni pokój czyniący": takimi słowami kapelan z Karbali żegnał dwóch oficerów poległych w Iraku. W istocie polscy żołnierze są nad Eufratem, by…
Wojna nerwów
Andrzej Brzeziecki
Póki co najwięcej spokoju okazuje Marek Belka. Nerwowo jest za to na Wiejskiej. Sejm wjechał w ślepą uliczkę: nie jest możliwe powołanie rządu (SLD ma za mało…
Kto winien?
Krzysztof Kozłowski
Gen. Antoniemu Kowalczykowi, b. Komendantowi Głównemu Policji, prokuratura stawia zarzut poinformowania o zamierzonej operacji policyjnej w Starachowicach jego…
Czytania
Zaproszenie do tańca
Paweł Kozacki OP
Skoro pytasz, jak działa Duch Święty, opowiem Ci o Nim na przykładzie Mariusza. Ma on opinię znakomitego tancerza, a każdej dziewczynie, która z nim tańczy,…
Czytania liturgiczne
16-23 V
Pożegnanie z Betanią
Abp Józef Życiński
Ziemska misja Jezusa zaczynała się wśród stepów Betlejem; kończy się na drodze prowadzącej ku Betanii. Betania pojawia się dyskretnie, jako wprowadzony…
Kraj i świat
Bez cudów
Wieś zapłaciła część kosztów transformacji wolnorynkowej, wchłaniając pracowników niepotrzebnych gospodarce. Ludzie woleli cofnąć się do niedochodowego…
Wyobrażeń jest 54
Jarosław Flis
Pozornie głosowanie w tych wyborach do Europarlamentu będzie takie samo jak większość dotychczasowych. Kandydaci z plakatów odprowadzą wzrokiem udających się…
Kręte ścieżki rajskich wygnańców
Wojna z terroryzmem jest do wygrania, ale nie jest do wygrania ta wojna z terroryzmem, którą rozpoczął i nadal toczy Bush i którą, dodajmy, chętnie by…
Dwuznaczny smak araku z al-Suwaidy
Stanisław Guliński z Damaszku
Z powodu wspierania organizacji terrorystycznych i prowadzenia programów z bronią masowego rażenia Stany Zjednoczone obłożyły w minionym tygodniu Syrię…
Prezydent na ciężkie czasy
Joachim Trenkner
Gdyby wybór prezydenta Niemiec odbywał się w taki sposób, jak łowcy głów szukają przykładowo prezesa koncernu, i gdyby to zwykli Niemcy mieli określać cechy,…
Unia, której nie było
Miały powstać kantony: Polska, Litwa i Białoruś, a od 1920 r. również Ukraina. To była wizja szerokiej federacji, najlepiej sięgającej od Rumunii do Łotwy.…
Nie zamykajcie drzwi
Krzysztof Burnetko
Ukraina może być przedmurzem Europy wobec Azji. Oby tylko wskutek ślepoty brukselskiej biurokracji i gier wewnętrznych w państwach UE, nie stała się…
Wiara
List czterdziestu ośmiu, komisja siedmiu
Józef Majewski
Amerykańska debata wokół pytania, czy udzielać komunii świętej politykom-katolikom, którzy nie akceptują nauczania Kościoła, przede wszystkim w sprawie aborcji…
Europa w Mariazell
“Krocząc po drodze naszego życia, uciekamy się pod Twoją obronę i wpatrujemy się w Chrystusa, który jest naszą Nadzieją, naszym Odkupicielem i Zbawcą" -…
Nieznany, niepokojący, niespodzianka
O. Wiesław Dawidowski
Mówienie o Duchu Świętym to stanięcie nad przepaścią niewiedzy. Cóż możemy powiedzieć o Tym, który nie mówi w swoim własnym imieniu, a pozwala mówić innym,…
Droga ucieczki i powrotu
Dziesięć miesięcy temu odeszłam z zakonu. Byłam tam rok. Sprawa byłych sióstr zakonnych jest podobna do poruszanych na łamach TP problemów byłych księży.…
Nie liczę na miłosierdzie
Od dawna wiedziałem, że byli księża nie radzą sobie w życiu. Mimo to zdecydowałem się odejść. Czy powodowała mną naiwność, niedojrzała wiara, przekonanie, że…
Na zepsutym Zachodzie
Ks. Mieczysław Oniśkiewicz
Czy seminaria, częstokroć przepełnione, formują do posługi kapłańskiej? Czy nie jest to czasem cieplarnia, gdzie przez sześć lub więcej lat trzyma się…
Tę ranę można leczyć
Ks. Jacek Prusak SJ
Dotkliwość aborcji fałszują zarówno ci, którzy z powodów ideologicznych uważają istnienie syndromu poaborcyjnego za wymysł fundamentalistów katolickich, jak i…
Moja wełna jest potrzebna Bogu
Paweł Kukiz: - Zanim mnie o cokolwiek zapytasz, chcę powiedzieć, że gdybym dokładnie wiedział, w co wierzę, nie popełniłbym w życiu tylu błędów. Zazdroszczę…
Kultura
Podeptane marzenia
Anita Piotrowska
Co może łączyć poezję Federica Garcii Lorki z sytuacją kobiet w powojennym Afganistanie? W filmie Samiry Makhmalbaf ten związek narzuca się już w tytule.
Oblicza klęski
Łukasz Maciejewski
Pomysł Zentropy, firmy producenckiej Larsa von Triera, był prosty: 25 reżyserów z 25 krajów miało stworzyć nowy filmowy obraz Zjednoczonej Europy. Pozostawiono…
Dla kogo Nike?
20 maja jury Nagrody Literackiej Nike ogłosiło listę 20 nominacji do jej tegorocznej edycji. Podobnie jak w poprzednich latach, zwróciliśmy się do pisarzy,…
Dwie książki Julii Hartwig
Ślady codziennej krzątaniny umysłu, z której poezja chce się wydobyć na strzelistą drogę wiersza lub poematu prozą - tak o Błyskach pisała autorka przed dwoma…
Maraton z Lutosławskim i niepowodzenie z Janáčkiem
Tomasz Cyz
Witold Lutosławski był twórcą techniki aleatoryzmu kontrolowanego oraz formy łańcuchowej. W Warszawie odbył się właśnie modelowy, aleatorycznie łańcuchowy…
Andrzej Babaryko: wiersze
W szpitalu
Tadeusz Sławek: spóźnione notatki
Jacek Gutorow
Żywioły rozmowy, kontaktu osobistego, przyjaźni, gościnności, decydują o swoistym charakterze książek poetyckich Tadeusza Sławka, w których w zadziwiający…
Tadeusz Różewicz: "nauka chodzenia"
"langgestreckt auf meiner Pritsche
Felietony
Przerwa na nudę
Józefa Hennelowa
Piątek, 21 maja. W którymś studio radiowym komentatorzy stwierdzają, że nic się nie dzieje i nie ma o czym dyskutować. Może by więc puścić muzykę? Myślałam że…
Chłopi w Unii Europejskiej
Marcin Król
W gminie, którą dobrze znam, od kilku tygodni jest wielkich ruch. Mnóstwo chętnych wypełnia formularze niezbędne do uzyskania od Unii Europejskiej dopłat, dwaj…
Olga Scherer
Czesław Miłosz
Do grupy osób zajmujących się Funduszem Kultury Niezależnej w Paryżu należała Olga Scherer, w której mieszkaniu odbywały się posiedzenia Funduszu. Posiedzenia…
Kartki z dziennika
Andrzej Dobosz
Bardzo mnie ujął program Stefana Chwina: Uważałem i uważam nadal, że człowiek siebie - proszę wybaczyć anachroniczną frazę - wykuwa w pocie czoła, że jest…
Skarb, Lilie, kalendarz
Jadwiga Żylińska
Moje najdawniejsze wspomnienie sięga tego, że spodziewano się wojny. Zawsze spodziewano się wojny. Rodzice zaprowadzili mnie, trzyletnią, na próg stajni -…
Przegląd prasy
Archiwa szeroko zamknięte
W Rosji Borysa Jelcyna - zwłaszcza w pierwszych latach jego rządów, kiedy jeszcze trwały niezgrabne przymiarki do demokracji - istniało odgórne przyzwolenie na…
Opozycja, a nie agentura
Najdłużej istniejącą nielegalną strukturą w PRL nie była - jak można by się spodziewać - podziemna Solidarność czy organizacja Wolność i Niepodległość, lecz…
Tygodnik Czytelników
Absolutny przypadek
Szanowny Pan
Źródła informują...
W “TP" nr 20 z 16 maja 2004 r. z prawdziwym zdumieniem znalazłem list, który nadesłał do mnie, jako jednego z redaktorów “Rzeczpospolitej", Jan Gross…
Do Czesława Miłosza
Drogi Panie,
Nie tylko Czarnobyl
W pobliżu Brześcia Białoruskiego prowadzone są prace nad rozbudową wysypiska odpadów radioaktywnych w gruncie, znanych jako obiekty “802" i “Zachodni…
Koty i homilie
W Wielkanoc uczestniczyłem we Mszy w jednym z kościołów w Ełku. Zdziwiłem się, gdy podczas homilii po raz drugi usłyszałem (pierwszy raz rok temu), że władze…
Podziękowanie
Mieszkańcy Łopusznej serdecznie dziękują artystom za wspaniały koncert na rzecz Tischnerowskiej Izby Pamięci, jaki odbył się 8 maja 2004 r. w Centrum Sztuki i…
Pomoc dla Karoliny
Moja 10-letnia córka Karolina cierpi na rzadkie i poważne schorzenie neurologiczne o cechach porażenia mózgowego i autyzmu - zespół Retta. Dzięki intensywnej…