Reklama

Archiwa szeroko zamknięte

Archiwa szeroko zamknięte

30.05.2004
Czyta się kilka minut
W Rosji Borysa Jelcyna - zwłaszcza w pierwszych latach jego rządów, kiedy jeszcze trwały niezgrabne przymiarki do demokracji - istniało odgórne przyzwolenie na wietrzenie archiwów, przetrząsanie zakłamanej historii, ujawnianie niewygodnych faktów; tej tendencji zawdzięczamy upublicznienie dokumentów dotyczących decyzji o rozstrzelaniu polskich więźniów w 1940 r. Wybrani historycy i dziennikarze mogli wówczas zajrzeć do przepastnych archiwów państwowych, choć tylko do niewielkiego ich wycinka. Po pierwsze, większość XX-wiecznych dokumentów państwa sowieckiego objęta jest nadal klauzulą tajności. Po drugie, na przełomie lat 80. i 90. zaczęto metodycznie niszczyć niewygodne materiały i badacze poszukujący prawdy o czasach najnowszych mieli nikłe szanse otrzymać komplet dokumentacji.
T

Tamte lata wspomina w dzienniku NIEZAWISIMAJA GAZIETA (z 13 maja) Wiktor Szejnis, w 1991 r. deputowany i członek komisji ds. przejęcia przez państwo archiwów KPZR i KGB. Szejnis pisze: “Historyczna wartość dokumentów archiwalnych, opisujących represyjny charakter działalności partii i państwa, nie podlegała dyskusji. Najważniejszą kwestią było, kto i w jaki sposób będzie nimi rozporządzać. Było dla mnie jasne, że w służbach specjalnych, w których gestii znajdowały się tajne archiwa (za archiwa odpowiadał X Zarząd KGB - przyp. AŁ), a także w innych strukturach rozpadającego się państwa na wysokich stanowiskach pozostawało niemało osób, którym zależało na tym, by archiwa zawierające materiały o szczególnie delikatnym charakterze nigdy nie ujrzały światła dziennego. Nad archiwami zawisło niebezpieczeństwo jeśli nie całkowitej likwidacji (na podobieństwo rozwiązania kwestii...

3780

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]