Archiwa szeroko zamknięte

W Rosji Borysa Jelcyna - zwłaszcza w pierwszych latach jego rządów, kiedy jeszcze trwały niezgrabne przymiarki do demokracji - istniało odgórne przyzwolenie na wietrzenie archiwów, przetrząsanie zakłamanej historii, ujawnianie niewygodnych faktów; tej tendencji zawdzięczamy upublicznienie dokumentów dotyczących decyzji o rozstrzelaniu polskich więźniów w 1940 r. Wybrani historycy i dziennikarze mogli wówczas zajrzeć do przepastnych archiwów państwowych, choć tylko do niewielkiego ich wycinka. Po pierwsze, większość XX-wiecznych dokumentów państwa sowieckiego objęta jest nadal klauzulą tajności. Po drugie, na przełomie lat 80. i 90. zaczęto metodycznie niszczyć niewygodne materiały i badacze poszukujący prawdy o czasach najnowszych mieli nikłe szanse otrzymać komplet dokumentacji.

Tamte lata wspomina w dzienniku NIEZAWISIMAJA GAZIETA (z 13 maja) Wiktor Szejnis, w 1991 r. deputowany i członek komisji ds. przejęcia przez państwo archiwów KPZR i KGB. Szejnis pisze: “Historyczna wartość dokumentów archiwalnych, opisujących represyjny charakter działalności partii i państwa, nie podlegała dyskusji. Najważniejszą kwestią było, kto i w jaki sposób będzie nimi rozporządzać. Było dla mnie jasne, że w służbach specjalnych, w których gestii znajdowały się tajne archiwa (za archiwa odpowiadał X Zarząd KGB - przyp. AŁ), a także w innych strukturach rozpadającego się państwa na wysokich stanowiskach pozostawało niemało osób, którym zależało na tym, by archiwa zawierające materiały o szczególnie delikatnym charakterze nigdy nie ujrzały światła dziennego. Nad archiwami zawisło niebezpieczeństwo jeśli nie całkowitej likwidacji (na podobieństwo rozwiązania kwestii archiwów carskiej tajnej policji, podpalonych w lutym 1917 r. przez prowokatorów), to w każdym razie poważnego ich przerzedzenia pod pretekstem... zachowania tajemnicy państwowej, ma się rozumieć". Na wiecach i demonstracjach - tak częstych w tamtych latach - głośno domagano się dostępu do archiwów KGB dla wszystkich, którzy zechcą zapoznać się ze swymi aktami, w tym także po to, by ujawnić donosicieli i seksotów (siekrietnyj sotrudnik - tajny współpracownik). W tej gorącej atmosferze komisja miała przygotować ustawy, regulujące pracę archiwów i dostęp do nich.

20 grudnia 1991 r. członkowie komisji udali się do głównego archiwum KGB w mieście Czechow w obwodzie moskiewskim (ogromne archiwa KGB znajdowały się ponadto m.in. w Moskwie, Bałaszowie, Omsku). W samym archiwum centralnym KGB i jego filiach zgromadzono 650 tys. jednostek archiwalnych, we wszystkich oddziałach (miejskich, regionalnych itp.) aż 10,6 mln. Okazało się, że - wedle relacji pracowników archiwum w Czechowie - “czyszczenie" archiwów na dużą skalę rozpoczęło się już w drugiej połowie 1990 r. na podstawie tajnego rozporządzenia kierownictwa KGB. Zlikwidowane miały być akta (osobowe i operacyjne) agentów i rezydentów, właścicieli mieszkań konspiracyjnych itd. Łącznie w tym okresie w czechowskim archiwum zniszczono 96 tys. akt. Na drugi ogień poszły akta dotyczące “prowadzenia" dysydentów: prowokacji przeciw nim, donosów itp. (w tym 8 tomów dotyczących “sprawy" legendarnej dysydentki Larysy Bogoraz).

Wadim Bakatin, który stanął na czele KGB po nieudanej próbie obalenia Jelcyna w sierpniu 1991, starał się powstrzymać likwidację archiwaliów. Ale mimo polecenia z góry “czyszczenie" nadal trwało, teraz już z tak zwanej inicjatywy oddolnej.

Szalone lata jelcynowskiego przełomu minęły za szybko, by historycy mogli poznać przedmiot swych badań: tajne archiwa zamknięto już na początku lat 90., nawet przed członkami komisji parlamentarnej. Zresztą sama komisja wkrótce przestała istnieć: w październiku 1993 r. Jelcyn przebudował parlament i w nowej Dumie takiej komisji już nie powołano. Moda na ujawnianie mijała, a na drzwi archiwów bezpieki zakładano coraz grubsze antaby.

Dziś w Rosji Putina, wychowanka KGB, nikt już nawet nie próbuje upominać się głośno o otwarcie archiwów i pokazanie prawdy. Materiały o represjach stalinowskich czy sieci agenturalnej zbiera garstka zapaleńców ze Stowarzyszenia Memoriał (ich głos oficjele coraz częściej kwitują wzruszeniem ramion: “Ot, niegroźni wariaci"). O powstaniu czegoś na podobieństwo IPN-u nigdy w Rosji nie mówiono. Coraz mocniej zakurzone teczki z archiwów KGB długo będą czekać na swych historyków. O ile w ogóle się doczekają.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 22/2004