Reklama

Nie zamykajcie drzwi

Nie zamykajcie drzwi

30.05.2004
Czyta się kilka minut
Ukraina może być przedmurzem Europy wobec Azji. Oby tylko wskutek ślepoty brukselskiej biurokracji i gier wewnętrznych w państwach UE, nie stała się przedmurzem Azji wobec Europy - ostrzegają dziś nawet najwięksi ukraińscy euroentuzjaści.
F

Fakty z ostatnich paru tygodni zdają się być jednoznaczne. Najpierw przewodniczący Komisji Europejskiej, Romano Prodi, na raucie z okazji rozszerzenia UE ogłasza: “Ukraina nie ma żadnych szans, by zostać członkiem Unii". Ambasador Ukrainy przy UE, Roman Shpek komentuje: “Do wydarzeń podczas bankietów trzeba odnosić się z dystansem, jeśli nie wyrozumiałością i poczuciem humoru". Jednak kilka dni później Komisja ogłasza założenia tzw. Europejskiej Polityki Sąsiedzkiej, która - jeżeli przywódcy państw członkowskich zatwierdzą ją na szczycie UE w połowie czerwca - stanie się oficjalną podstawą relacji Unii z pozostałymi krajami kontynentu, ale także z państwami północnej Afryki, Kaukazu i Bliskiego Wschodu.

W strategii tej Ukraina traktowana jest na równi z Tunezją i Marokiem, Izraelem, Autonomią Palestyńską, Jordanią i Libanem oraz Gruzją, Armenią i...

7272

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]