Reklama

Droga ucieczki i powrotu

Droga ucieczki i powrotu

30.05.2004
Czyta się kilka minut
Dziesięć miesięcy temu odeszłam z zakonu. Byłam tam rok. Sprawa byłych sióstr zakonnych jest podobna do poruszanych na łamach TP problemów byłych księży. Dziewczyna, wstępując do zakonu, chce - tak jak przyszły kapłan - poświęcić się Bogu. To takie samo powołanie. Dlaczego więc, choć wstępowała pełna zapału i miłości, odchodzi?.
B

Bo zabrakło poczucia wspólnoty i oparcia w przełożonej, stąd wynikła samotność i poczucie niezrozumienia; zakon pojmowano jako urząd lub armię; niewłaściwie przeżywano śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. W moim przypadku ideały nagromadzone w czasie przygotowań do wstąpienia starły się z zakonną rzeczywistością. Nie kwestionuję rygoru panującego w zgromadzeniach, jest on nawet konieczny, ale zabrakło mi sił... I nie byłam w tym odosobniona. Poddano mnie za ciężkiej - jak na moje siły - próbie i sobie nie poradziłam. Nie chcę pisać, jak, co i dlaczego, bo to nieistotne. Ci, którzy to przeżyli, lub mają niewypaczone pojęcie o życiu zakonnym, domyślą się o co mi chodzi. Wiem, że gdyby ktoś wtedy podał mi pomocną dłoń, może wszystko wyglądałoby inaczej.

Nie wypowiadam się w imieniu wszystkich zakonów, bo przecież byłam tylko w jednym. W “moim" przełożeni...

3626

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]