Reklama

Dla kogo Nike?

Dla kogo Nike?

30.05.2004
Czyta się kilka minut
20 maja jury Nagrody Literackiej Nike ogłosiło listę 20 nominacji do jej tegorocznej edycji. Podobnie jak w poprzednich latach, zwróciliśmy się do pisarzy, krytyków i wydawców, by spośród książek nominowanych wskazali tę, która ich zdaniem zwycięży. W tym roku na miejscu pierwszym znalazły się ex aequo: Ja Ewy Lipskiej i Gnój Wojciecha Kuczoka. Wszystkim uczestnikom ankiety serdecznie dziękujemy!.
C

Czesław Apiecionek, księgarz

Późny debiut - “Kalahari" Wojciecha Albińskiego to jedna z najciekawszych książek minionego roku. Małgorzacie Baranowskiej zazdroszczę pasji i jeszcze bardziej języka, którym w “Posłańcu uczuć" potrafi o niej opowiadać. Podziwiam talent Wojciecha Kuczoka (“Gnój") oraz Daniela Odiji (“Tartak"). I wreszcie - nie przekonał mnie Józef Hen co do osoby Stanisława Augusta Poniatowskiego, ale “Mój przyjaciel król" jest świetnie napisaną książką. Wszyscy wymienieni przeze mnie autorzy zasługują na Nike.

I zapewne by ją otrzymali, gdyby nie Ewa Lipska, której Nagroda Nike 2004 zostanie przyznana za wyżyny poezji w tomie “Ja".

Henryk Bereza, krytyk

Przy innej okazji bilansowałem osiągnięcia literatury ubiegłego roku, uznając nadrzędność miar artyzmu. Wyróżniłem...

17107

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]