Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Dla kogo Nike?

Dla kogo Nike?

30.05.2004
Czyta się kilka minut
20 maja jury Nagrody Literackiej Nike ogłosiło listę 20 nominacji do jej tegorocznej edycji. Podobnie jak w poprzednich latach, zwróciliśmy się do pisarzy, krytyków i wydawców, by spośród książek nominowanych wskazali tę, która ich zdaniem zwycięży. W tym roku na miejscu pierwszym znalazły się ex aequo: Ja Ewy Lipskiej i Gnój Wojciecha Kuczoka. Wszystkim uczestnikom ankiety serdecznie dziękujemy!.
C

Czesław Apiecionek, księgarz

Późny debiut - “Kalahari" Wojciecha Albińskiego to jedna z najciekawszych książek minionego roku. Małgorzacie Baranowskiej zazdroszczę pasji i jeszcze bardziej języka, którym w “Posłańcu uczuć" potrafi o niej opowiadać. Podziwiam talent Wojciecha Kuczoka (“Gnój") oraz Daniela Odiji (“Tartak"). I wreszcie - nie przekonał mnie Józef Hen co do osoby Stanisława Augusta Poniatowskiego, ale “Mój przyjaciel król" jest świetnie napisaną książką. Wszyscy wymienieni przeze mnie autorzy zasługują na Nike.

I zapewne by ją otrzymali, gdyby nie Ewa Lipska, której Nagroda Nike 2004 zostanie przyznana za wyżyny poezji w tomie “Ja".

Henryk Bereza, krytyk

Przy innej okazji bilansowałem osiągnięcia literatury ubiegłego roku, uznając nadrzędność miar artyzmu. Wyróżniłem...

17107

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]