Reklama

Ładowanie...

Unia, której nie było

30.05.2004
Czyta się kilka minut
Miały powstać kantony: Polska, Litwa i Białoruś, a od 1920 r. również Ukraina. To była wizja szerokiej federacji, najlepiej sięgającej od Rumunii do Łotwy. Gdyby się urzeczywistniła, byłaby to mini-unia Europy Środkowo-Wschodniej, której głównym moderatorem byłaby Polska.
B

BARBARA KUCHTA, BARBARA LINDENBERG: - W jakich okolicznościach powołano Zarząd Cywilny Ziem Wschodnich?

JOANNA GIEROWSKA-KAŁŁAUR: - Powołał go Naczelny Wódz Józef Piłsudski na terytorium byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego, oswobodzonym (nie: zajętym!) przez wojsko polskie. Powstał po odzyskaniu niepodległości (11 listopada 1918 r.), a przed wytyczeniem granic państwa polskiego - w lutym 1919 r. Traktat ryski, kończący wojnę polsko-rosyjską, zawarto przecież 18 marca 1921 r., ale znaczna część rozstrzygnięć wynikała z podpisanej 12 października 1920 r. umowy o preliminariach pokojowych i rozejmie.

---ramka 330655|strona|1---- Jakie Piłsudski miał zamiary wobec ziem byłej Rzeczypospolitej Obojga Narodów?

- To pytanie do dziś dzieli historyków. Powołanie Zarządu przeczy tezie, jakoby Naczelnik...

11256

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]