Reklama

List czterdziestu ośmiu, komisja siedmiu

List czterdziestu ośmiu, komisja siedmiu

30.05.2004
Czyta się kilka minut
Amerykańska debata wokół pytania, czy udzielać komunii świętej politykom-katolikom, którzy nie akceptują nauczania Kościoła, przede wszystkim w sprawie aborcji (zobacz poprzedni numer “TP"), weszła w nowy etap. Stało się tak za sprawą listu 48 katolickich członków Izby Reprezentantów do kard. Theodore’a McCarricka z Waszyngtonu, w którym politycy przedstawili swoje racje i wyrazili nadzieję na dialog z biskupami.
S

Sygnatariusze listu - sami demokraci, zwolennicy i przeciwnicy legalizacji aborcji - oświadczyli, że jeśli biskupi zdecydują o odmowie komunii, ich działanie będzie “bezproduktywne i wyrządzi wielką szkodę", prowadząc do wewnątrzkatolickich podziałów i upolitycznienia Kościoła. Rzeczniczka kard. McCarricka oświadczyła, że hierarcha jest gotów spotkać się z protestującymi politykami. Kardynał przewodniczy grupie siedmiu biskupów, którzy z ramienia Episkopatu USA pracują nad rozwiązaniem nabrzmiałego ostatnio problemu.

Przypomnijmy: gorąca debata w amerykańskim Kościele trwa od początku roku, przede wszystkim w związku z deklaracjami Johna Kerry’ego, kandydata demokratów na prezydenta, który opowiada się za legalizacją aborcji i regularnie przyjmuje komunię. Kilku amerykańskich biskupów oświadczyło, że nie widzi możliwości udzielania komunii proaborcyjnym...

5134

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]