Reklama

Ładowanie...

List czterdziestu ośmiu, komisja siedmiu

30.05.2004
Czyta się kilka minut
Amerykańska debata wokół pytania, czy udzielać komunii świętej politykom-katolikom, którzy nie akceptują nauczania Kościoła, przede wszystkim w sprawie aborcji (zobacz poprzedni numer “TP"), weszła w nowy etap. Stało się tak za sprawą listu 48 katolickich członków Izby Reprezentantów do kard. Theodore’a McCarricka z Waszyngtonu, w którym politycy przedstawili swoje racje i wyrazili nadzieję na dialog z biskupami.
S

Sygnatariusze listu - sami demokraci, zwolennicy i przeciwnicy legalizacji aborcji - oświadczyli, że jeśli biskupi zdecydują o odmowie komunii, ich działanie będzie “bezproduktywne i wyrządzi wielką szkodę", prowadząc do wewnątrzkatolickich podziałów i upolitycznienia Kościoła. Rzeczniczka kard. McCarricka oświadczyła, że hierarcha jest gotów spotkać się z protestującymi politykami. Kardynał przewodniczy grupie siedmiu biskupów, którzy z ramienia Episkopatu USA pracują nad rozwiązaniem nabrzmiałego ostatnio problemu.

Przypomnijmy: gorąca debata w amerykańskim Kościele trwa od początku roku, przede wszystkim w związku z deklaracjami Johna Kerry’ego, kandydata demokratów na prezydenta, który opowiada się za legalizacją aborcji i regularnie przyjmuje komunię. Kilku amerykańskich biskupów oświadczyło, że nie widzi możliwości udzielania komunii proaborcyjnym...

5134

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]