Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

List czterdziestu ośmiu, komisja siedmiu

List czterdziestu ośmiu, komisja siedmiu

30.05.2004
Czyta się kilka minut
Amerykańska debata wokół pytania, czy udzielać komunii świętej politykom-katolikom, którzy nie akceptują nauczania Kościoła, przede wszystkim w sprawie aborcji (zobacz poprzedni numer “TP"), weszła w nowy etap. Stało się tak za sprawą listu 48 katolickich członków Izby Reprezentantów do kard. Theodore’a McCarricka z Waszyngtonu, w którym politycy przedstawili swoje racje i wyrazili nadzieję na dialog z biskupami.
S

Sygnatariusze listu - sami demokraci, zwolennicy i przeciwnicy legalizacji aborcji - oświadczyli, że jeśli biskupi zdecydują o odmowie komunii, ich działanie będzie “bezproduktywne i wyrządzi wielką szkodę", prowadząc do wewnątrzkatolickich podziałów i upolitycznienia Kościoła. Rzeczniczka kard. McCarricka oświadczyła, że hierarcha jest gotów spotkać się z protestującymi politykami. Kardynał przewodniczy grupie siedmiu biskupów, którzy z ramienia Episkopatu USA pracują nad rozwiązaniem nabrzmiałego ostatnio problemu.

Przypomnijmy: gorąca debata w amerykańskim Kościele trwa od początku roku, przede wszystkim w związku z deklaracjami Johna Kerry’ego, kandydata demokratów na prezydenta, który opowiada się za legalizacją aborcji i regularnie przyjmuje komunię. Kilku amerykańskich biskupów oświadczyło, że nie widzi możliwości udzielania komunii proaborcyjnym...

5134

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]