Reklama

Ładowanie...

Opozycja, a nie agentura

30.05.2004
Czyta się kilka minut
Najdłużej istniejącą nielegalną strukturą w PRL nie była - jak można by się spodziewać - podziemna Solidarność czy organizacja Wolność i Niepodległość, lecz Badacze Pisma Świętego czyli tzw. Świadkowie Jehowy. Działali oni przez cały okres powojenny, nie będąc formalnie zarejestrowanym związkiem wyznaniowym. Represje ze strony władz sprawiły, że, aby przetrwać i krzewić swe przekonania, musieli stworzyć konspiracyjny system łączności, podziemnych drukarni i siatkę kolportażu swoich pism. Mimo szykan udało się im kilkakrotnie zwiększyć liczbę członków - aż do ok. 100 tys. w chwili zalegalizowania, które nastąpiło dopiero w maju 1989 r. - pisze w BIULETYNIE INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ (3) Jerzy Rzędowski.
P

Pomimo prześladowań ze strony hitlerowców (w obozach koncentracyjnych Świadkowie Jehowy byli jedyną grupą wyznaniową wyróżnioną specjalnym symbolem: fioletowym trójkątem na pasiaku), Badacze Pisma Świętego stanowili po wojnie piątą pod względem liczebności społeczność religijną w Polsce. Mieli najgęstszą spośród wyznań niekatolickich sieć placówek terenowych, a ożywiona akcja misyjna (prowadzona przy pomocy emisariuszy ze Stanów Zjednoczonych) przysparzała rzesz wyznawców. Nic dziwnego, że komunistyczne władze zaniepokoiły się. Rozpoczęły inwigilację, zaś w nocy 21 czerwca 1950 r. funkcjonariusze Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przeprowadzili akcję masowych aresztowań Świadków Jehowy oraz zajęcia ich zborów. Kilka dni później szef MBP na specjalnej konferencji prasowej nazwał Badaczy Pisma Świętego “szpiegami imperializmu siejącymi histerię wojenną". 2 lipca 1950 r....

3968

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]