Reklama

Ładowanie...

Nieznany, niepokojący, niespodzianka

30.05.2004
Czyta się kilka minut
Mówienie o Duchu Świętym to stanięcie nad przepaścią niewiedzy. Cóż możemy powiedzieć o Tym, który nie mówi w swoim własnym imieniu, a pozwala mówić innym, jeśli nawet Nauczycielski Urząd Kościoła orzeka, że wiele kwestii Jego dotyczących jest jeszcze otwartych?.
P

Pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu grupka dwunastu mężczyzn (skąd ta pewność dokładności danych?) zebranych na modlitwie razem z Maryją, Matką Jezusa z Nazaretu, przeżyła niezwykłe wydarzenie. Ewangelista Łukasz opisuje je językiem, będącym znakomitym przykładem zdolności dramaturgicznych autora: “Stał się nieoczekiwanie z nieba szum, jakby oddechu gwałtownego, i wypełnił cały ten dom, gdzie przebywali. I dały się im widzieć języki jakby ognia, rozdzielające się, a na każdym z nich osiadł jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić innymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić". Kościół wspomina ten dzień świętując uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Wydarzenie to miało miejsce w dniu zwanym Pięćdziesiątnicą albo Świętem Tygodni. W judaizmie był to dzień zakończenia żniw i święto ukoronowania Paschy. Orygenes tłumaczył znaczenie...

8233

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]