Reklama

Nieznany, niepokojący, niespodzianka

Nieznany, niepokojący, niespodzianka

30.05.2004
Czyta się kilka minut
Mówienie o Duchu Świętym to stanięcie nad przepaścią niewiedzy. Cóż możemy powiedzieć o Tym, który nie mówi w swoim własnym imieniu, a pozwala mówić innym, jeśli nawet Nauczycielski Urząd Kościoła orzeka, że wiele kwestii Jego dotyczących jest jeszcze otwartych?.
P

Pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu grupka dwunastu mężczyzn (skąd ta pewność dokładności danych?) zebranych na modlitwie razem z Maryją, Matką Jezusa z Nazaretu, przeżyła niezwykłe wydarzenie. Ewangelista Łukasz opisuje je językiem, będącym znakomitym przykładem zdolności dramaturgicznych autora: “Stał się nieoczekiwanie z nieba szum, jakby oddechu gwałtownego, i wypełnił cały ten dom, gdzie przebywali. I dały się im widzieć języki jakby ognia, rozdzielające się, a na każdym z nich osiadł jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić innymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić". Kościół wspomina ten dzień świętując uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Wydarzenie to miało miejsce w dniu zwanym Pięćdziesiątnicą albo Świętem Tygodni. W judaizmie był to dzień zakończenia żniw i święto ukoronowania Paschy. Orygenes tłumaczył znaczenie...

8233

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]