Reklama

Nie tylko Czarnobyl

Nie tylko Czarnobyl

30.05.2004
Czyta się kilka minut
W pobliżu Brześcia Białoruskiego prowadzone są prace nad rozbudową wysypiska odpadów radioaktywnych w gruncie, znanych jako obiekty “802" i “Zachodni". Projekt budowy śmietnika przygotowano w tajemnicy przed społeczeństwem: projekt i teren budowy opatrzono klauzulą “DSK" (do użytku służbowego). Informacji nie podano do wiadomości publicznej, a niezależni eksperci nie mieli możliwości zgłosić opinii czy zaprotestować. Blokowały go białoruskie media. Kiedy udało się nagłośnić sprawę w telewizji, a mieszkańcy pobliskich wsi wyszli z inicjatywą zorganizowania referendum lokalnego w tej sprawie, przyspieszono prace przy budowie drogi prowadzącej do wysypiska. Prace prowadzi przedsiębiorstwo Malaryckie PMK-8.
T

Tworzenie kolejnej strefy radioaktywnej na Białorusi i to w bliskiej odległości od terenów zamieszkanych, granicy państwowej i obszarów przyrodniczo chronionych (40 kilometrów od Puszczy Białowieskiej) nie powinno mieć miejsca. Tym bardziej, że na Białorusi istnieją już wysypiska odpadów radioaktywnych w strefie czarnobylskiej. To już drugi niebezpieczny obiekt w odległości kilku kilometrów od polskiej granicy, pierwszy - podziemna przechowalnia gazu - jest niedaleko miasteczka Wysokoje. Sąsiadowanie z podobnymi “obiektami" nie leży w interesach ani Białorusi, ani Polski. Odkrywa też prawdziwe oblicze białoruskich władz wobec własnego i polskiego narodu.

Sami nie powstrzymamy budowy wysypiska, prosimy o pomoc polskie społeczeństwo, organizacje pozarządowe i wspólnotę międzynarodową.

ULADZIMIR VIALICHKIN, przewodniczący Rady “Centrum Praw Człowieka Wiosna" w Brześciu, tel. 0-0375 29 722-35-41

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]