Europa w Mariazell

“Krocząc po drodze naszego życia, uciekamy się pod Twoją obronę i wpatrujemy się w Chrystusa, który jest naszą Nadzieją, naszym Odkupicielem i Zbawcą" - modlili się w akcie zawierzenia Europy Matce Bożej biskupi Austrii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier podczas uroczystej mszy świętej w austriackim sanktuarium Mariazell (22 maja). Liturgii na zakończenie Środkowoeuropejskiego Dnia Katolików przewodniczył legat papieski, kard. Angelo Sodano.

W uroczystościach wzięło udział 100 tys. pielgrzymów z różnych krajów, w tym 13 kardynałów i ponad 200 biskupów. Przybyli również prezydenci Słowacji, Austrii, Czech, Węgier oraz Bośni i Hercegowiny. Unię Europejską reprezentował przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi oraz komisarz ds. rolnictwa Franz Fischler.

Na ołtarzu polowym postawiono przywieziony z Wiednia krzyż, przy którym w 1983 roku Jan Paweł II odprawiał tzw. nieszpory europejskie. Przy ambonce umieszczono XIX-wieczny krzyż z czeskiego Ołomuńca i kopię pochodzącej z 800 roku chrzcielnicy ze Splitu. Główny celebrans używał tzw. Kielicha Tassila z czasów Karola Wielkiego. Umieszczone nad ołtarzem dwa wielkie dźwigi symbolizowały “europejski plac budowy" - do pracy na nim “zaproszeni są wszyscy chrześcijanie".

“Matka Boża w Mariazell wzywa nas, narody Europy Środkowej: ufajcie sobie nawzajem, tak jak ufa wam Bóg, obdarzajcie się nawzajem zaufaniem, tak jak On nas przyjmuje, ze wszystkimi błędami i słabościami, wielkimi słowami i małymi uczynkami - mówił w kazaniu kard. Christoph Schönborn. - Uczcie się od siebie nawzajem, gdyż w każdym z was otwiera się nowe, inne spojrzenie na Tego, który nas stworzył; przede wszystkim zaś kochajcie się wzajemnie, gdyż On pierwszy nas pokochał i będzie kochał aż do końca". Arcybiskup Wiednia przypomniał apel amerykańskiego żyda i uczonego Josepha Weilera, który stwierdził, że “chrześcijaństwo jest źródłem życia naszego kontynentu i motorem integracji europejskiej" oraz słowa muzułmanina, bośniackiego pisarza, poety i eseistyDževada Karahasana, który na ubiegłoroczne otwarcie Środkowoeuropejskiego Dnia Katolików napisał, że “umniejszanie roli chrześcijaństwa byłoby szkodą, a zapominanie o nim prawdziwą katastrofą".

Na telebimie odtworzono pozdrowienia, jakie do pielgrzymów skierował Jan Paweł II podczas audiencji generalnej w Watykanie (18 maja). Papież zapewnił wszystkich o duchowej obecności w Mariazell i podkreślił, że Środkowoeuropejski Dzień Katolików jest “wielkim wydarzeniem, gdyż chodzi w nim o przyszłość ludzi w Europie". W ogłoszonym na zakończenie Akcie Zawierzenia europejscy biskupi poprosili o “pokój i tolerancję, o zgodę na ścieżkach wiary, o siłę przebaczenia". “Nie ukrywajcie swojej wiary! Nie stójcie na uboczu drogi, która ma was prowadzić ku przyszłości!" - napisali w przesłaniu, które otrzymał każdy z pielgrzymów.

Środkowoeuropejski Dzień Katolików - inicjatywa kardynała Schönborna - rozpoczął się 31 maja w Chorwacji. W ośmiu krajach (Austria, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czechy, Słowacja, Słowenia, Polska i Węgry) odbywały się sympozja naukowe, uroczyste liturgie i pielgrzymki. Na motto wybrano słowa: “Chrystus - nadzieja Europy". Podsumowując inicjatywę na konferencji prasowej, kard. Schönborn podkreślił, że spełniły się jego nadzieje, m.in. udało się zacieśnić współpracę między ośmioma Episkopatami.

MZ

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 22/2004