Reklama

Europa w Mariazell

Europa w Mariazell

30.05.2004
Czyta się kilka minut
“Krocząc po drodze naszego życia, uciekamy się pod Twoją obronę i wpatrujemy się w Chrystusa, który jest naszą Nadzieją, naszym Odkupicielem i Zbawcą" - modlili się w akcie zawierzenia Europy Matce Bożej biskupi Austrii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii i Węgier podczas uroczystej mszy świętej w austriackim sanktuarium Mariazell (22 maja). Liturgii na zakończenie Środkowoeuropejskiego Dnia Katolików przewodniczył legat papieski, kard. Angelo Sodano.
W

W uroczystościach wzięło udział 100 tys. pielgrzymów z różnych krajów, w tym 13 kardynałów i ponad 200 biskupów. Przybyli również prezydenci Słowacji, Austrii, Czech, Węgier oraz Bośni i Hercegowiny. Unię Europejską reprezentował przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi oraz komisarz ds. rolnictwa Franz Fischler.

Na ołtarzu polowym postawiono przywieziony z Wiednia krzyż, przy którym w 1983 roku Jan Paweł II odprawiał tzw. nieszpory europejskie. Przy ambonce umieszczono XIX-wieczny krzyż z czeskiego Ołomuńca i kopię pochodzącej z 800 roku chrzcielnicy ze Splitu. Główny celebrans używał tzw. Kielicha Tassila z czasów Karola Wielkiego. Umieszczone nad ołtarzem dwa wielkie dźwigi symbolizowały “europejski plac budowy" - do pracy na nim “zaproszeni są wszyscy chrześcijanie".

“Matka Boża w Mariazell wzywa nas, narody Europy Środkowej:...

3108

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]