Reklama

Ładowanie...

Tadeusz Różewicz: "nauka chodzenia"

30.05.2004
Czyta się kilka minut
"langgestreckt auf meiner Pritsche
s

starre ich auf die graue Wand"

w ostatnich dwóch latach biorę lekcje

u pastora Dietricha Bonhoeffera

który został powieszony

9 kwietnia 1945 roku

na rozkaz Führera

Hitlera Hiedlera Hüttlera

Hitlera Schickelgrubera

czy jak mu tam było?

Führer zdechł 30 kwietnia

razem z wiernym psem

(biedny pies)

w moim długim życiu

brałem lekcje nie tylko u poetów

u Goethego Hölderlina Heinego

Rilkego

"Denn das Schöne ist nichts

als des Schrecklichen Anfang (...)"

Rilke do końca życia

trzymał się kurczowo

kobiecych sukni

krył się w zakamarkach

...

3669

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]