Reklama

Pożegnanie z Betanią

Pożegnanie z Betanią

30.05.2004
Czyta się kilka minut
Ziemska misja Jezusa zaczynała się wśród stepów Betlejem; kończy się na drodze prowadzącej ku Betanii. Betania pojawia się dyskretnie, jako wprowadzony subtelnie element odległego tła. Wiele osób nawet nie zauważa jej obecności w scenie rozstania Jezusa z uczniami. Być może obecność ta nie jest przypadkowa, lecz przypomina o chrześcijańskiej odpowiedzialności za piękno świata, którego świadomość trzeba nosić w sercu, mimo rozłąki, przemijania i tęsknoty. Jej wspomnienie przywołuje pamięć tego, co okazało się najpiękniejsze w atmosferze przyjaźni i modlitwy, w domu Marii, Łazarza i Marty. Przez osobę Łazarza przywołuje ona także śmierć tych, których kochamy; śmierć prawie tak mocną jak miłość, ostatecznie jednak słabszą od miłości.
Ł

Łącząc smutek rozstania z nostalgicznym wspomnieniem Betanii, Jezus uczy nas, abyśmy w trudnych sytuacjach życiowych wyzwań nosili w sercu wspomnienie słonecznych dni, w których dopełniały się wzajemnie poczucie bliskości Boga i harmonia ludzkich uczuć. W życiowych niepokojach nie wolno nam zapomnieć o szlaku prowadzącym “ku Betanii". W swym życiu Jezus uświęcił nie tylko grotę Narodzenia czy skały Golgoty. Wybierając na miejsce rozstania pejzaż z Betanią, przypomina nam, jak ważna w życiu chrześcijańskim jest przyjaźń, niosąca odkrycie piękna życia doświadczanego w małej wspólnocie.

634

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]