Prezydent na ciężkie czasy

Prezydent na ciężkie czasy

30.05.2004
Czyta się kilka minut
Gdyby wybór prezydenta Niemiec odbywał się w taki sposób, jak łowcy głów szukają przykładowo prezesa koncernu, i gdyby to zwykli Niemcy mieli określać cechy, jakie powinni spełnić chętni do urzędu, to okazałoby się, że Horst Köhler jest stworzony na to stanowisko.
J

Jak brzmiałoby ogłoszenie, skierowane do chętnych na objęcie najwyższej godności w Republice Federalnej? Na przykład tak: “Poszukuje się osobistości dobrze znającej Niemcy, jak również politykę zagraniczną, umiejącej poruszać się na arenie międzynarodowej i znanej tam; osobistości, której nieobce są mechanizmy gry politycznej, ale zarazem nie uwikłanej w bieżące spory partyjno-polityczne. Kandydat na prezydenta powinien mieć na tyle zdrowego rozsądku i kompetencji w sprawach gospodarczych, aby stał się autorytetem dla niemieckiego społeczeństwa, przeżywającego najtrudniejsze zmiany ekonomiczno-społeczne od zakończenia II wojny światowej".

Wysokie to wymagania. Ale szczupły 61-latek, związany z prawicą chadecką (CDU/CSU), który w minioną niedzielę został nowym prezydentem Niemiec spełnia je wszystkie - i to od początku lat 80., gdy Köhler, doktor ekonomii,...

10606

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]