Reklama

Dwie książki Julii Hartwig

Dwie książki Julii Hartwig

30.05.2004
Czyta się kilka minut
Ślady codziennej krzątaniny umysłu, z której poezja chce się wydobyć na strzelistą drogę wiersza lub poematu prozą - tak o Błyskach pisała autorka przed dwoma laty. A więc: notatka, zapis wrażenia, który może, choć nie musi, stać się zalążkiem utworu poetyckiego. Gatunek w pół drogi pomiędzy aforystycznie skrótowym dziennikiem - myśli, emocji, lektur - a poezją.
P

Pomiędzy? Pisze Julia Hartwig: “Do szewskiej pasji doprowadza mnie określanie omawianych utworów poetyckich jako powstających »pomiędzy«. Dojdziemy w końcu do tego, że całe nasze życie sprowadzimy do owego »pomiędzy«. To rodzaj wykrętu". Wcześniej zaś autorka zauważa, że sięganie krytyków po owo określenie “jest to być może wynik kłopotów z ustaleniem historycznego czasu, a także miejsca człowieka w owym czasie". Pamiętajmy więc, że “pomiędzy" nie oznacza tutaj stanu zawieszenia czy niepewności, nie ma służyć uchylaniu się od poetyckich obowiązków wobec świata. Sięgnięcie po taką właśnie formę wypowiedzi sprzyja raczej szybszemu reagowaniu na rzeczywistość, momentalnemu uchwyceniu jej złożoności. A patronem tej formy staje się nieoczekiwanie wielki malarz francuski, przywołany na świadka w zapisie kończącym książkę.

Już Delacroix zamierzał napisać coś w...

6314

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]