Reklama

Wyobrażeń jest 54

Wyobrażeń jest 54

30.05.2004
Czyta się kilka minut
Pozornie głosowanie w tych wyborach do Europarlamentu będzie takie samo jak większość dotychczasowych. Kandydaci z plakatów odprowadzą wzrokiem udających się do lokali wyborczych, a ci nazajutrz sprawdzą słupki poparcia dla partii. Chyba nie będą zbyt odbiegać od sondaży. Jeśli jednak wyborcy zainteresują się dalszymi losami swojego wybrańca, wielu czeka zaskoczenie.
B

Będą mieli o czym myśleć dziennikarze prasy regionalnej w trakcie komentowania wyników wyborów: jak to jest, że nawet jeśli PO wygra na Lubelszczyźnie z LPR, właśnie ta druga partia dostanie mandat? Dlaczego żaden kandydat lewicy z jej tradycyjnych bastionów - łódzkiego i kujawsko-pomorskiego - nie dostanie mandatu, a dostanie go jakiś krakus? Dlaczego z Warszawy będzie tylko dwóch europarlamentarzystów, a z Wrocławia siedmiu?

System przeliczania głosów na mandaty jest zbyt skomplikowany, by był sens objaśniać go komukolwiek spoza klasy politycznej i trudno mieć o to pretensje do twórców ordynacji. Próbowali, najlepiej jak umieli, dopasować podział 54 mandatów do interesów, wyobrażeń i przyzwyczajeń zrodzonych w minionym piętnastoleciu. Do nadziei partii przodujących w sondażach i obaw tych znajdujących się daleko za nimi, do oczekiwań ich władz i struktur...

5630

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]