Reklama

Bez cudów

Bez cudów

30.05.2004
Czyta się kilka minut
Wieś zapłaciła część kosztów transformacji wolnorynkowej, wchłaniając pracowników niepotrzebnych gospodarce. Ludzie woleli cofnąć się do niedochodowego rolnictwa, zamiast ryzykować bycie bezrobotnym w mieście.
A

ANNA MATEJA: - Spis powszechny z 2002 r. nie przyniósł rewelacji na temat polskiej wsi. Czy spokój i przewidywalność sytuacji oznaczają, że wiejska transformacja jest jeszcze w opłotkach, czy też to spokój pozorny, poprzedzający wiejski cud gospodarczy?

BARBARA FEDYSZAK-RADZIEJOWSKA: - Z opóźnieniem, ale polska wieś zareagowała na zmiany w gospodarce i z wolna poddaje się transformacji - to najważniejszy wniosek spisu. Cudu gospodarczego na wsi nie będzie tak długo, jak długo będziemy na niego czekać w polskiej gospodarce.

Na początku lat 90. ponad 600 tys. rolników, których w PRL nazywano chłoporobotnikami - dojeżdżających do pracy, zazwyczaj na wielkich budowach socjalizmu - straciło pracę i wróciło do rolnictwa. Między 140 a 300 tys. osób wypchnięto z upadających Państwowych Gospodarstw Rolnych na przełomie lat 80. i 90....

14444

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]