Reklama

Kręte ścieżki rajskich wygnańców

Kręte ścieżki rajskich wygnańców

30.05.2004
Czyta się kilka minut
Wojna z terroryzmem jest do wygrania, ale nie jest do wygrania ta wojna z terroryzmem, którą rozpoczął i nadal toczy Bush i którą, dodajmy, chętnie by zakończył pozostawiając innym kłopoty ze sprzątaniem pobojowiska, gdyby wiedział jak. Tyle tylko, że wbrew etykietce nie jest to wojna o wytrzebienie terroru, ale wojna o prolongatę warunków z jakich lęgnie się nieład globalny, który z kolei służy za wylęgarnię terrorystom.
Zygmunt Bauman
J

JAROSŁAW MAKOWSKI: - Irak to drugi Wietnam - krzyczą amerykańskie gazety. I, co ważniejsze, Amerykanie przebąkują o odwrocie. Cywilny administrator Paul Bremer powiedział kilka dni temu, że “w sposób oczywisty nie jest możliwe pozostawanie w kraju, w którym nie jesteśmy mile widziani". Czy USA powinny wyjść z Iraku?

ZYGMUNT BAUMAN: - Odpowiedź na to pytanie zależy od odpowiedzi na inne: dlaczego Ameryka do Iraku weszła? Dziś wielu ludzi nad tą zagadką łamie sobie bezskutecznie głowy...

  • Gospodarcza hegemonia i altruistyczny humanizm

- Niektórzy mają prostą odpowiedź: Ameryka weszła, gdyż Saddam Husajn był tyranem. Mordował i torturował swych obywateli. Rozpętał dwie wojny z sąsiadami - w 1980 r. z Iranem, w 1990 r. z Kuwejtem. Czy nie są to wystarczające powody?
...

21339

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]