Reklama

Maraton z Lutosławskim i niepowodzenie z Janáčkiem

Maraton z Lutosławskim i niepowodzenie z Janáčkiem

30.05.2004
Czyta się kilka minut
Witold Lutosławski był twórcą techniki aleatoryzmu kontrolowanego oraz formy łańcuchowej. W Warszawie odbył się właśnie modelowy, aleatorycznie łańcuchowy festiwal poświęcony jego twórczości. Dzień później Partitę i Łańcuch II zagrała Anne-Sophie Mutter.
W

W aleatoryzmie kontrolowanym struktury dokładnie mierzone łączą się z improwizowaną grą ad libitum. W formie “łańcuchowej" istotą jest przenikanie się (i wynikanie) kilku epizodów. “Zamarzyło mi się - napisał dyrektor artystyczny festiwalu “Łańcuch", wiolonczelista Andrzej Bauer - aby do realizacji dzieł Lutosławskiego zaprosić trzy pokolenia wykonawców. Tych, którzy Go znali, młodych, dla których jest już legendą i wreszcie dzieci, które pisały do niego, »że jest bardzo dobrym kompozytorem«. A więc »Łańcuch« spotkań... pokoleń... publiczności... dzieł...".

“Łańcuch" rozpoczynał się o 15.00, kończył późną nocą. Wykonano m.in. “Sonatę fortepianową" (Ewa Pobłocka), “Partitę" (Jakub Jakowicz i Krystyna Borucińska), “Kwartet smyczkowy" (Kwartet Camerata), “Preludia taneczne" (klarnecista Hĺkan Rosengren i orkiestra aukso), piosenki Derwida (Hanna Banaszak),...

9508

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]