Reklama

Ładowanie...

Maraton z Lutosławskim i niepowodzenie z Janáčkiem

30.05.2004
Czyta się kilka minut
Witold Lutosławski był twórcą techniki aleatoryzmu kontrolowanego oraz formy łańcuchowej. W Warszawie odbył się właśnie modelowy, aleatorycznie łańcuchowy festiwal poświęcony jego twórczości. Dzień później Partitę i Łańcuch II zagrała Anne-Sophie Mutter.
W

W aleatoryzmie kontrolowanym struktury dokładnie mierzone łączą się z improwizowaną grą ad libitum. W formie “łańcuchowej" istotą jest przenikanie się (i wynikanie) kilku epizodów. “Zamarzyło mi się - napisał dyrektor artystyczny festiwalu “Łańcuch", wiolonczelista Andrzej Bauer - aby do realizacji dzieł Lutosławskiego zaprosić trzy pokolenia wykonawców. Tych, którzy Go znali, młodych, dla których jest już legendą i wreszcie dzieci, które pisały do niego, »że jest bardzo dobrym kompozytorem«. A więc »Łańcuch« spotkań... pokoleń... publiczności... dzieł...".

“Łańcuch" rozpoczynał się o 15.00, kończył późną nocą. Wykonano m.in. “Sonatę fortepianową" (Ewa Pobłocka), “Partitę" (Jakub Jakowicz i Krystyna Borucińska), “Kwartet smyczkowy" (Kwartet Camerata), “Preludia taneczne" (klarnecista Hĺkan Rosengren i orkiestra aukso), piosenki Derwida (Hanna Banaszak),...

9508

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]