Reklama

Dwuznaczny smak araku z al-Suwaidy

Dwuznaczny smak araku z al-Suwaidy

30.05.2004
Czyta się kilka minut
Z powodu wspierania organizacji terrorystycznych i prowadzenia programów z bronią masowego rażenia Stany Zjednoczone obłożyły w minionym tygodniu Syrię sankcjami gospodarczymi. Ponieważ amerykańsko-syryjskie kontakty ekonomiczne są i tak znikome, krok ten odbierany jest w krajach regionu jako polityczne ostrzeżenie pod adresem tej arabskiej dyktatury, która już kiedyś znalazła się na liście państw bandyckich.
Z

Znajoma Libanka ostrzegała usilnie: “W Syrii nigdy nie rozmawiaj z nikim o polityce". Już bardziej żartobliwie dodała: “Arak (wódkę anyżową) kup tutaj. Tam jest niedobry".

Przypomniałem sobie jej słowa, gdy na przejściu granicznym w al-Qa’a zobaczyłem napis: “Witamy w Syrii Assada!". Potem prawie każda miejscowość przyozdobiona była pomnikiem zmarłego w 2000 r. prezydenta Arabskiej Republiki Syrii Hafeza al-Assada lub portretem jego syna Baszara, obecnie rządzącego krajem (młody al-Assad nie popiera stawiania sobie pomników). Co trzeci samochód miał tylną szybę ozdobioną nalepkami wychwalającymi prezydenta, i to w stopniu przekraczającym ogólnoarabskie standardy “umiłowania" przywódcy.

Podobne obrazki potwierdzają rzecz na pozór oczywistą: że Syria tylko formalnie jest republiką, a faktycznie dyktaturą, której system władzy jest niemal...

15388

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]