Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 06/2004
Data wydania:
08.02.2004
Numer wydania:
06
Rok wydania:
2004
Obraz tygodnia
Kronika religijna
Stolica Apostolska
Na skróty
"O, Boże! zostawiłem kluczyki / do Królestwa Niebieskiego / w samochodzie / woła młody kapłan / który nie miał powołania / ale miał dobre chęci" - to początek…
Obraz tygodnia
Goszczący w Waszyngtonie prezydent Aleksander Kwaśniewski nie przekonał George’a W. Busha do zniesienia wiz dla Polaków. Amerykanie wprowadzą jednak pewne…
Komentarze
Misje niewykonalne
Jarosław Makowski
Media pełne są głosów oburzenia: nie po to wsparliśmy Stany Zjednoczone w irackiej wojnie, by teraz prezydent Kwaśniewski usłyszał z ust swego przyjaciela…
Kwestia wiarygodności
Wojciech Pięciak
Nawet gdyby okazało się, że Husajn nie miał arsenałów broni biologicznej i chemicznej, nie oznacza to, że rację mieli przeciwnicy zbrojnej interwencji w Iraku…
Kłopoty obywatela-redaktora
Krzysztof Burnetko
Obywatel Tomasz Lis ma bierne prawo wyborcze, może więc wystartować w kampanii o urząd prezydenta Rzeczpospolitej. Prezenter i redaktor cieszącego się sporą…
Święte medale dla dyktatora
Ks. Adam Boniecki
W styczniu na Kubę przybył z sześciodniową wizytą patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I. Aby ściągnąć patriarchę, Castro wybudował dla prawosławnych (jest…
Temat Tygodnika
Czy Polska jest...?
Tygodnik rozpoczął publikację artykułów poświęconych kondycji Polski i Polaków po 15 latach funkcjonowania demokracji. Autorami są osobistości, które…
Policja liczy, obywatel się boi
Marek Biernacki
Każdego ministra spraw wewnętrznych spotyka ta sama przykra niespodzianka. Ze statystyk wynika, że Polska jest raczej bezpiecznym krajem. Niestety, nie…
Śmieszy, tumani, przestrasza
Michał Okoński
Z funkcjonującej w podziemiach warszawskiego kościoła Wszystkich Świętych księgarni zniknęła duża część literatury nienawiści. Proboszcz parafii deklaruje w…
Czytania
Rozpoczęta opowieść
Paweł Kozacki OP
Na urodziny dziecka / świat nigdy nie jest gotowy. (...) Wyczerpał się nam zapas opatrunków, / zapałek, argumentów, tłuków pięściowych i wody. / Nie mamy…
Czytania liturgiczne
18-25 I
Kraj i świat
Między euforią a zwątpieniem
Olaf Osica
W 2003 roku Polska stanęła na europejskim ringu w wadze ciężkiej, mając siły na walkę w kategorii koguciej. Dziś już wiemy, że państwo z takimi elitami i…
Dwa kroki do przodu, jeden do tyłu
To państwa tzw. wewnętrznego trzonu Unii zdecydują o kierunku, w jakim będzie zmierzać UE. Jeśli inne państwa członkowskie chcą wolniejszej integracji, mają do…
Wyspa, co kiedyś się śmiała
Mirosław Wlekły
Kubańczycy głośno chwalą panujący ustrój i jego przywódcę, a zaraz potem gotowi są poświęcić życie, aby przedostać się do Stanów Zjednoczonych przez pełne…
Dość prowizorek
Antoni Kowalski
,
Marcin Nowak
Decydującą rolę przy odbudowie służb specjalnych muszą odegrać politycy, którzy będą rządzić Polską po najbliższych wyborach. Konieczna będzie m.in. wymiana…
Nocny początek
Andrzej Kaczmarczyk
Człowiek strzela, Pan Bóg kule nosi. To Danuta Waniek rzuciła hasło: nowy początek, chcąc uwiarygodnić wybraną w połowie zeszłego roku radę nadzorczą TVP. Nie…
Wiara
Przeklęci i błogosławieni
Konstanty Gebert
Jest wielką zasługą chrześcijaństwa, że podjęło walkę ze złem, które z siebie wydało. Od soborowej deklaracji Nostra Aetate Kościół katolicki podjął dzieło…
Czas inkwizytorów
Ks. Jacek Prusak SJ
Praktyka spowiedzi często czyniła z chrześcijan osoby, które istotowo czuły wstyd do siebie, bo tak ich uczono interpretacji grzechu pierworodnego. W praktyce…
Trydencka anatema
Ks. Tadeusz Dzidek
Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że takie rozstrzygnięcie zapadło na Soborze Trydenckim w 1563 roku: “Jeśli ktoś twierdzi, że stan małżeński należy wyżej…
Niekonsekwencja
Artur Sporniak
Zakony klauzurowe przeżywają w Polsce kryzys. Bynajmniej nie kryzys powołań, lecz czysto doczesny kryzys ekonomiczny. Świat się zmienił. Powstały w Polsce nowe…
"Ojcze nasz" i "Al-Fatiha"
Marek Zając
Po raz czwarty Kościół w Polsce obchodził Dzień Islamu (26 stycznia). To pionierska inicjatywa; taki Dzień świętowany jest tylko w naszym kraju.
Powołanie z niższej półki
Magdalena Gusiew-Czudżak
Jan Paweł II tak wiele już powiedział i napisał o godności małżeństwa, że na podstawie samej pamiętanej atmosfery tych wypowiedzi trudno by było wpaść na trop…
Kultura
Zbigniew Silski: Prozy poetyckie
Trawa
Dialogi z czasem
Tomasz Cyz
Nikt i nic nie odbierze przyjemności słuchania muzyki na żywo. Nawet najlepszej klasy sprzęt, najprzyjemniejsze domowe warunki, dobre wino, wygodny fotel.
Przerwane rozmowy
Jacek Bomba
Nim rozpoczęliśmy z Dorotą Terakowską rozmowy, które złożyły się na książkę Być rodziną, wiedziałem tylko, że była redaktorem Gazety Krakowskiej w 1980 r.…
Kołakowski - dwa wznowienia
Witkacy o sztuce
Nad “Dziełami zebranymi" Witkacego zawisły jakiś czas temu ciemne chmury i zdawało się już, że będzie to kolejne w dziejach polskiego edytorstwa…
Anty być
Piotr Gruszczyński
To miejscami inteligentne i brawurowe przedstawienie nie jest w pełni udane. Myślę, że Klata nie do końca potrzebował powieści Gide'a, by wypowiedzieć się na…
O Parmenidesie
Leszek Kołakowski
Cofam się teraz o dwa pokolenia od Sokratesa - do Parmenidesa z Elei. Wolałbym, prawdę mówiąc, nie wspominać o nim wcale, bo tylu ludzi znacznie ode mnie…
Miejsce z duszą
Patrycja Bukalska
Miejscowości Żelary nie znajdziemy na żadnej mapie. Maleńka wioska, a właściwie kilka drewnianych chałup, gdzieś wysoko w górach. Ludzkie losy zmienione przez…
Księga użyteczna
Encyklopedia nie postrzega historii kina chłodnym okiem. Encyklopedia wartościuje i ocenia. Dlaczego stronić od jasnych sądów? By udawać, że każde zjawisko…
Felietony
To nie byłby łatwy egzamin
Józefa Hennelowa
Głosy oburzenia już u nas słychać. A także głosy pouczające. Łatwo o nie, bo dotyczą sprawy niewłasnej. Chodzi o francuski projekt ustawy o laickości, który…
Co to jest neokonserwatyzm?
Marcin Król
W latach 70. i 80. minionego stulecia w Stanach Zjednoczonych modny był kierunek intelektualny i polityczny określany mianem neokonserwatyzmu. Jednak czas…
To słynne U.S.A.
Czesław Miłosz
Niczego nie zmyślam, opowiadam to tylko, co widziałem na własne oczy i słyszałem na własne uszy. Działo się to w Krakowie, w kilka tygodni po zajęciu miasta…
Poemat nadrealistyczny
Andrzej Dobosz
Mimo iż mam za sobą wielokrotną lekturę “Lalki" Prusa i “Ferdydurke" Gombrowicza, obcowanie z poezją Sępa-Szarzyńskiego i Mirona Białoszewskiego,…
Rzeczy prawdziwe i fantasmagorie
Jadwiga Żylińska
Na oknie mam rozpięty winograd, z którego zwisają winogrona. Sroka przylatuje i je objada. Po czym zamiast odlecieć próbuje wfrunąć do wnętrza. Raz jej się to…
Przegląd prasy
Sezon polowań na BBC
Gdy pod koniec lata ub. roku w Londynie zaczynała prace specjalna komisja dochodzeniowa pod przewodnictwem sędziego Briana Huttona (na zdjęciu), mało kto…
RWE i jej kulturalny kurier
Władysław Terlecki, jeden z najlepszych polskich pisarzy II połowy ubiegłego wieku, autor m.in. “Czarnego piołunu" i “Drabiny Jakubowej", przez lata…
Tygodnik Czytelników
Ostatni świadkowie
Mam 64 lata. Miałem chyba 4-5, kiedy znalazłem się w Ciężkowicach, 30 km na południe od Tarnowa, na letnich wakacjach. Dom był blisko torów kolejowych. Kiedyś…
Książki w kontenerach
W “TP" nr 51-52/03 ukazał się artykuł “Ofensywa wolnego myślenia" Johna P.C. Matthewsa. Autor opisuje program masowego przekazywania zachodnich…
Wspólne wędrowanie
Dorobek naukowy prof. Ireny Sławińskiej, zmarłej 18. stycznia 2004 r. historyk i teoretyk literatury polskiej, będą analizować inni. Ja zachowałam wspomnienia…
Pomóż Michałowi
Michał Wyka ma 12 lat. Po wypadku oparzenia prądem wysokiego napięcia stracił ręce. Aby w miarę samodzielnie funkcjonować, potrzebuje “inteligentnych"…
Mniejsza o ministra i NFZ
Lekarz kazał mi zrobić rutynowe badanie krwi. Ponieważ wiarę w ubezpieczalnię straciłem już dawno, poszedłem do lekarskiej spółdzielni na rogu. Wynik był tak…
Michał Zieliński odpowiada
Szkoda, że pani Tymowska i pan Moderski skupili się na sprawach drugorzędnych dla mojego tekstu (czy istotne jest używanie pojęcia instytucja trzeciej strony,…
Recepta na cud
Michał Zieliński, analizując systemy opieki zdrowotnej, dzieli je na trzy kategorie. Do pierwszej zaliczył opiekę medyczną na Kubie i Białorusi, która jest…
Źle postawiona diagnoza
W artykule Michała Zielińskiego Służbo zdrowia, ulecz się sama (TP nr 3/04) znalazło się wiele nieprawdziwych informacji.